Afryka i Bliski Wschód

Gospodarka Tunezji odnotowała wzrost, ale daleko do optymizmu

Gospodarka Tunezji w 2021 roku urosła o 3,1% w 2021 roku. To znacznie mniej niż straty wywołane pandemią w 2020 roku. Wówczas tunezyjska gospodarka skurczyła się o 8,7%.

Gospodarka Tunezji urosła, ale daleko do odrobienia strat

Jak wynika z danych tunezyjskiego urzędu statystycznego, gospodarka Tunezji urosła w 2021 roku o 3,1% i daleko jej do odrobienia strat z okresu pandemii. Wówczas w wyniku załamania turystyki tunezyjska gospodarka skurczyła się o 8,7%. W samym czwartym kwartale 2021 roku PKB Tunezji urósł o 1,6%.

Niemniej jednak jak podają tunezyjscy statystycy, nadzieja w odbudowie gospodarki jest w rozwijającym się sektorze górnictwa i gazu. Sektor wydobywczy wzrósł o ok. 78%, a sektor ropy naftowej i gazu ziemnego o 20%.

Tunezyjska gospodarka od lat ma problemy. Wzrost PKB jest niski

Gospodarka Tunezji od lat ma problemy, by wejść na właściwe tory. Najpierw pojawiły się zawirowania polityczne związane z tzw. Arabską Wiosną, następne pandemia, która silnie uderzyła w turystykę. A to właśnie turystyka jest głównym motorem napędowym tunezyjskiej gospodarki.

Obecnie Tunezja przechodzi bardzo poważne problemy finansowej. Problemy są na tyle duże, że kraj stara się o pakiet pomocowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby zapobiec załamaniu finansów publicznych. Według danych Banku Światowego wzrost PKB nie przekroczył ani razu od 2013 roku 3%. Dla porównania w Polsce przez większość tego okresu utrzymywał się na poziomie powyżej 4%. Nie byłoby to nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Polska jest o wiele lepiej rozwiniętą gospodarką, a więc mając na uwadze ekonomiczny efekt doganiania, to Tunezja powinna się rozwijać szybciej.

Zobacz także: Małe zbiory cytrusów w Tunezji. Ceny pomarańczy pójdą w górę!

Obecnie PKB per capita mierzone parytetem siły nabywczej (PPP) wynosi w Polsce 34 240 USD. W Tunezji jest to zaledwie 10 822 dolary, ponad trzykrotnie mniej i różnica cały czas się powiększa. Praktycznie od 2009 roku wskaźnik ten w Tunezji nie urósł. W 2009 roku według danych Banku Światowego wynosił 10 267 dolarów. Przez większość czasu nie przekroczył poziomu 11 tys. W 2019 roku wzrósł do niespełna 12 tys. USD i obecnie znowu spadł. W tym samym czasie PKB per capita PPP w Polsce urósł z 19 239 dolarów do wspomnianych 34 340 dolarów.

Co warto zaznaczyć, cały region Afryki Północnej przechodzi poważne problemy gospodarcze. Libia, która jest pogrążona w wojnie domowej, ale także Algieria, która jeszcze w 2013 roku miała PKB per capita PPP na poziomie 13 500 dolarów. Obecnie wskaźnik ten wynosi 11 300 dolarów. Trochę lepiej wygląda sytuacja w Egipcie, który w miarę systematycznie się rozwija. Jest to jedno z niewielu państw w tamtego regionu świata, które może poszczycić się w miarę regularnym rozwojem gospodarczym. Jednak i ten kraj ma swoje problemy takie jak zbyt dynamiczny przyrost ludności oraz zagrożenie terrorystyczne.

Gospodarka Syrii jest w ruinie. PKB kraju spadł o 60%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker