Uncategorized

Małe zbiory cytrusów w Tunezji. Ceny pomarańczy pójdą w górę!

Zbiory cytrusów w Tunezji spadły w tym sezonie o 20% do 345 tys. ton wobec 440 tys. ton w poprzednim sezonie. Ze złymi warunkami atmosferycznymi oddziałującymi na plony zmagały się również niektóre kraje europejskie. Odbije się to na wysokich cenach pomarańczy, cytryn i grejpfrutów.


Czy pomarańcze w tym roku będą rekordowo drogie?

Na małe zbiory w Tunezji wpływ miały czynniki takie jak susze, a przez to brak wody do nawadniania na obszarach produkcyjnych. Z tego względu zbiory będą o 20% mniejsze, niż zakładano, co bezpośrednio przełoży się na cenę skupu, a tym samym na cenę w sklepach. Z uwagi  na czynniki atmosferyczne ucierpiały głównie odmiany takie Maltaise (3%), Navel (25%) i Clementine (23%).  

Niskie zbiory cytrusów, wyższe ceny

Światowa Organizacja Cytrusów (WCO) w opublikowała raport dotyczący zbiorów na Półkuli Północnej (szacunki uwzględniają kraje takie jak: Egipt, Grecja, Izrael, Włochy, Maroko, Hiszpania, Tunezja, Turcja, a także ze Stany Zjednoczone). Analiza przewiduje, że produkcja cytrusów ma osiągnąć 29 342 000 T, co stanowi spadek o 1,27% w stosunku do ubiegłego sezonu. Ogólna produkcja pomarańczy zmniejszy się aż o 3,45%. 

Jak donosi portal The Guardian, rynek europejski jest ściśle uzależniony od importu cytrusów z krajów Północnej Afryki. Tak więc niskie zbiory w Tunezji bezpośrednio przełożą się na ceny na europejskim rynku. W mniejszym stopniu sprowadza się owoce również z Maroka. Inne rynki mają raczej znacznie marginalne. 

Problemy z uprawą cytrusów nie ominą również krajów Unii Europejskiej. W Grecji tegoroczne zbiory będą mniejsze o 9,35%, w Hiszpanii o 7,74%, natomiast we Włoszech – 2,62%. Jedyny krajami, które odnotowały wyższe zbiory pomarańczy są: Izrael (26.63%), Maroko (5,53%) oraz Chiny (5,23%). 

Zobacz także: Ceny kawy najwyższe od dekady, oczekiwane kolejne podwyżki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker