Gospodarka

Globalne ceny żywności dynamicznie rosną

Globalne ceny żywności rosną w dynamicznym tempie w 2021 roku. Wpływ na to mają przede wszystkim pandemia oraz ekstremalne warunki pogodowe, które ograniczają podaż produktów rolnych. W związku z tym, iż popyt na artykuły żywnościowe jest względnie stały, na rynku dochodzi do diametralnych skoków cenowych.

Jak globalne ceny żywności wzrosły w listopadzie?

Jak wynika, z raportu FAO w listopadzie bieżącego roku wskaźnik wzrostu cen żywności wyniósł 27,3% r/r. Z kolei na przełomie października i listopada wzrost wyniósł 1,2%. Co ciekawe po korekcie o inflację ceny artykułów żywnościowych są najwyższe od 1975 roku. Najwyższy wzrost cen w listopadzie dotyczył produktów mlecznych (19,1%) oraz zboża (23,2%), a konkretniej pszenicy. Wysokie ceny pszenicy z kolei spowodowane były przez susze występujące w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Rosji. W tych właśnie krajach produkuje i eksportuje się najwięcej pszenicy. Wysoce wzrósł również indeks cen mięsa na świecie. W listopadzie rok do roku wzrost wyniósł 17,6%.

Wykres przedstawia indeks cen żywności w okresie 1961-2021 w ujęciu nominalnym i realnym.Indeks cen żywności w ujęciu nominalnym (bez uwzględnienia inflacji) i realnym (po uwzględnieniu inflacji)

Źródło: FAO

Zobacz także: Dlaczego światowe ceny żywności rosną najszybciej od dekady?

Jakie są czynniki wpływające na takie ceny w 2021 roku i co będzie w roku 2022?

Światowe ceny żywności w bieżącym roku kształtowane były głównie przez ekstremalne warunki pogodowe (np. fala chłodów w Teksasie i huragan Ida w sierpniu). W związku z powyższym produkcja towarów rolnych oraz nawozów była uciążliwa. W następstwie tych zdarzeń cena tych dóbr mocno wzrosła poprzez niedobory na rynku (np. w USA o 40% spadły plony pszenicy jarej) i nadwyżkę popytu nad podażą. Co ciekawe susza i upały w samych Stanach Zjednoczonych doprowadziły do szkód gospodarczych w rolnictwie na kwotę ok. 5 mld dolarów. Ponadto na ceny żywności wpływały wysokie ceny paliwa oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw. Natomiast w 2022 roku wysokie ceny żywności w połączeniu z trwająca pandemią mogą spowodować, iż światowa podaż żywności będzie mocno uzależniona od ekstremalnych warunków pogodowych. W związku z powyższym kolejny raz może nasilić się presja cenowa na rynku żywnościowym.

Zobacz także: Ceny żywności skoczą przez suszę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker