Komentarze I Analizy

Mężczyźni żyją krócej. Najczęściej umierają mając 67 lat. Kobiety 20 lat więcej

Główny Urząd Statystyczny weryfikuje swoje prognozy demograficzne z faktycznymi zmianami populacji w Polsce. W Monitoringu wyników prognozy ludności Polski dla 2017 roku możemy dowiedzieć się więcej nt. umieralności Polaków według wieku. Okazuje się, że mężczyźni żyją krócej.  Umierają oni najczęściej w wieku 67 lat. To aż o 20 lat wcześniej niż kobiety.

Mężczyźni żyją krócej

Mężczyźni w Polsce żyją znacznie krócej od kobiet. Dodatkowo różnica ta należy do największych w całej UE. W 2017 roku jedynie Łotwa, Litwa i Estonia posiadały większą różnicę w długości życia kobiet i mężczyzn. Na Łotwie było to aż 10 lat! Jednocześnie największe różnice dotyczą całego bloku wschodniego.

Zobacz też: Eurostat: Zdrowie Polaków na tle UE wypada fatalnie

Nie ma na całym świecie kraju, gdzie ta różnica jest na korzyść mężczyzn. W UE najmniejsza jest w Holandii i wynosi 3,2 roku. Przedstawia to poniższy wykres autorstwa Eurostatu.

Różnica w długości życia kobiet i mężczyzn w UE, Eurostat 2017

Różnica w długości życia kobiet i mężczyzn w UE, Eurostat 2017

Mężczyźni w Polsce najczęściej umierają w wieku 67 lat

Jak wynika z danych GUSu, mężczyźni najczęściej umierali w Polsce w wieku 67 lat. Jednocześnie wykres zgonów ma dość nietypowy kształt. Występują na nim dwa szczyty — w okolicy 67 i 85 roku życia. Zgony mężczyzn według wieku

Gdy spojrzymy na ten sam wykres, tylko dla kobiet, to zauważymy, że ma on podobny kształt. Również występują tutaj dwa szczyty, ale ten w wieku 65 lat jest znacznie niższy niż ten występujący 20 lat później. W wieku 67 lat umarło w 2017 roku 3500 kobiet i aż 6000 mężczyzn. Jednocześnie brak wysokiej umieralności przed 70 rokiem życia powoduje, że szczyt w wieku ok. 87 roku życia jest u kobiet znacznie wyższy. W tym wieku umarło w 2017 roku aż 9000 kobiet i 5500 mężczyzn.

Zgony kobiet według wieku

Dlaczego mężczyźni żyją krócej?

Czynników wpływających na to, że mężczyźni żyją krócej od kobiet. Po pierwsze jest to zupełnie inne podejście do leczenia. Kobiety częściej odwiedzają lekarza i zaczynają chodzić do niego regularnie jeszcze w młodości. Związane jest to z ciążą, kiedy przyszła matka w trosce o dziecko zaczyna się badać i odwiedzać specjalistów. U mężczyzn ten nawyk pojawia się dopiero gdy zdrowie zaczyna coraz mocniej przeszkadzać, czyli ok. 50 roku życia.

Zobacz też: Polacy wydają na zdrowie prawie najmniej w całej Unii Europejskiej

Dobrze pokazują to wydatki na leczenie mężczyzn i kobiet w Polsce. Jak wynika z raportu „Analizy korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w 2009 r.   i rozkładu indywidualnych wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia związanych z finansowaniem tych świadczeń”, wydatki na leczenie kobiet są większe między 20 a 50 rokiem życia. Nieleczone choroby zaczynają się jednak rozwijać, a to powoduje drastyczny wzrost kosztów opieki zdrowotnej. Dlatego wydatki na leczenie starszych mężczyzn są znacznie wyższe od wydatków na leczenie starszych kobiet. Przedstawia to poniższy wykres ze wspomnianego raportu.

Wydatki NFZ na kobiety i mezczyzn według wieku

Kolejnym powodem jest większy odsetek zażywania alkoholu i palenia papierosów. Ma to oczywiście swoje źródło w kulturze, która wywiera na zachowanie kobiet inną presję niż na zwyczaje mężczyzn.

Jeszcze innym czynnikiem jest bardziej niebezpieczna praca. To zwykle mężczyźni pracują w zawodach, które cechują się dość niską długością życia (pracownicy fizyczni, górnicy), choć są od tej zasady wyjątki, takie jak np. pielęgniarki.

Mężczyźni częściej popełniają samobójstwa

Kolejnym czynnikiem są samobójstwa, które mężczyźni popełniają w Polsce aż 8 razy częściej niż kobiety. To największa różnica między płciami w całej Europie. Ma to związek ze słabą opieką psychologiczną, dużą presją społeczną, alkoholizmem, większą bezdomnością wśród mężczyzn czy większą skutecznością prób samobójczych (mężczyźni stosują skuteczniejsze metody od kobiet).

Są też czynniki o podłożu biologicznym. Niektórzy naukowcy twierdzą, że kobiety żyją dłużej dzięki miesiączce. Jest ona swoistym kilkudniowym cardio dla organizmu kobiety. Powodem może być także rozmnażanie. Jak czytamy w  pracy autorstwa Katarzyny Wieczorkowskiej-TobisDlaczego mężczyźni żyją krócej?”, taka sytuacja nie jest wyjątkowa jedynie wśród ludzi:

– Analizując długość życia różnych gatunków zwierząt na wolności zwrócono uwagę, że u wielu z nich, podobnie jak u człowieka, samce żyją krócej. Wskaźnik długości życia samców do samic wynosi ok. 0,6 dla tak różnych gatunków zwierząt jak lew afrykański, piesek preriowy czy owca domowa, a dla łosia jeszcze mniej – zaledwie 0,48 – wskazuje autorka badania.

Tłumaczy ona, że są sposoby na jej zwiększenie i wśród nich pojawia się… kastracja.

– Kastracja wyraźnie wydłuża życie samców. Wydaje się to wskazywać na znaczny wydatek energetyczny związany z reprodukcją u analizowanych zwierząt odbijający się na długości życia – komentuje.

Mimo że większa długość życia u kobiet jest naturalna, to dysproporcja, która występuje w Polsce, jest względnie bardzo duża, a jej źródła są zakorzenione w naszej kulturze.

Zobacz też: Średnia długość życia ulega zmianie. Brytyjczycy już wiedzą, kiedy mężczyźni dorównają kobietom

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker