Polska

Czeka nas silny wzrost cen żywności w najbliższych miesiącach

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące cen skupu podstawowych produktów rolnych. Wynika z nich, że w najbliższych miesiącach czeka nas silny wzrost cen żywności.

Wzrost cen żywności w Polsce

GUS opublikował dane nt. cen produktów rolnych w sierpniu 2021 r. Jak wynika z informacji sygnalnej, ceny te wzrosły w sierpniu aż o 18,2% r/r. 

— Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w sierpniu 2021 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,3%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 18,2%) — informują statystycy.

W lipcu roczna dynamika wyniosła o 1,8 p.p. mniej. Zmiany cen skupu na przestrzeni roku 2020 i 2021 prezentuje poniższy wykres autorstwa GUS.

Ceny żywności w skupie

– W sierpniu 2021 r. w porównaniu z lipcem br. wzrosły ceny skupu oraz ceny na targowiskach większości produktów rolnych. Niższe były ceny owsa, kukurydzy, ziemniaków i drobiu w skupie, a na targowiskach — ceny pszenicy, żyta i jęczmienia — czytamy w komunikacie GUS.

Ceny żywności rosną na całym świecie

Rosnące ceny żywności nie są typowo polskim problemem. Indeks globalnych cen żywności FAO znajduje się na najwyższych poziomach w tym wieku. Mimo delikatnych spadków w ciągu ostatnich miesięcy, w sierpniu znów zanotowaliśmy wzrost. Tak wysoki odczyt to przede wszystkim zasługa bardzo wysokich cen olejów i zbóż. Światowe realne ceny żywności są obecnie najwyższe od lat 70. ubiegłego wieku.

 

Globalne ceny żywności

Widmo wielkich wzrostów

Tanio nie będzie — to możemy wnioskować, porównując dynamikę cen produktów rolnych z dynamiką cen żywności. Ceny żywności reagują zwykle z dwumiesięcznym opóźnieniem na zmiany cen w skupie. Bazując na tej zależności, możemy wnioskować, że wzrost cen żywności przyspieszy w ciągu najbliższych miesięcy do nawet dwucyfrowych wartości. Sytuację przedstawia wykres stworzony miesiąc temu (a więc nieuwzględniający jeszcze sierpniowego wzrostu cen) przez analityków PKO.

Ceny żywności w skupie, ceny żywności

Tak duża dynamika cen żywności spowoduje, że inflacja może przebić kolejną granicę i pojawi się „szóstka” z przodu. Piotr Kalisz, główny ekonomista Banu Handlowego w Warszawie, przewiduje, że inflacja na początku 2022 r. sięgnie 6,4% r/r.

Zobacz także: Ceny żywności: szykuje się olbrzymi wzrost

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker