Czeka nas silny wzrost cen żywności w najbliższych miesiącach

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące cen skupu podstawowych produktów rolnych. Wynika z nich, że w najbliższych miesiącach czeka nas silny wzrost cen żywności.
Wzrost cen żywności w Polsce
GUS opublikował dane nt. cen produktów rolnych w sierpniu 2021 r. Jak wynika z informacji sygnalnej, ceny te wzrosły w sierpniu aż o 18,2% r/r.
— Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w sierpniu 2021 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,3%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 18,2%) — informują statystycy.
W lipcu roczna dynamika wyniosła o 1,8 p.p. mniej. Zmiany cen skupu na przestrzeni roku 2020 i 2021 prezentuje poniższy wykres autorstwa GUS.
– W sierpniu 2021 r. w porównaniu z lipcem br. wzrosły ceny skupu oraz ceny na targowiskach większości produktów rolnych. Niższe były ceny owsa, kukurydzy, ziemniaków i drobiu w skupie, a na targowiskach — ceny pszenicy, żyta i jęczmienia — czytamy w komunikacie GUS.
Ceny żywności rosną na całym świecie
Rosnące ceny żywności nie są typowo polskim problemem. Indeks globalnych cen żywności FAO znajduje się na najwyższych poziomach w tym wieku. Mimo delikatnych spadków w ciągu ostatnich miesięcy, w sierpniu znów zanotowaliśmy wzrost. Tak wysoki odczyt to przede wszystkim zasługa bardzo wysokich cen olejów i zbóż. Światowe realne ceny żywności są obecnie najwyższe od lat 70. ubiegłego wieku.
Widmo wielkich wzrostów
Tanio nie będzie — to możemy wnioskować, porównując dynamikę cen produktów rolnych z dynamiką cen żywności. Ceny żywności reagują zwykle z dwumiesięcznym opóźnieniem na zmiany cen w skupie. Bazując na tej zależności, możemy wnioskować, że wzrost cen żywności przyspieszy w ciągu najbliższych miesięcy do nawet dwucyfrowych wartości. Sytuację przedstawia wykres stworzony miesiąc temu (a więc nieuwzględniający jeszcze sierpniowego wzrostu cen) przez analityków PKO.
Tak duża dynamika cen żywności spowoduje, że inflacja może przebić kolejną granicę i pojawi się „szóstka” z przodu. Piotr Kalisz, główny ekonomista Banu Handlowego w Warszawie, przewiduje, że inflacja na początku 2022 r. sięgnie 6,4% r/r.
Zobacz także: Ceny żywności: szykuje się olbrzymi wzrost