Komentarze I Analizy

Coraz mniej ludzi pali papierosy – to zasługa polityków i statystyków

Jak informuje Our World in Data, każdego roku coraz mniej ludzi pali papierosy i umiera na raka płuc. Proces ten ma miejsce głównie, dzięki pracy wielu statystyków i przepisom wprowadzonym w wielu krajach.

Palenie papierosów zabija

Mimo tego, że coraz mniej ludzi pali, dalej na całym świecie miliony osób umiera na choroby wywoływane przez palenie tytoniu. Our World in Data donosi, że każdego roku około 8 milionów ludzi umiera przedwcześnie z powodu palenia papierosów, a kolejne miliony są z tego powodu w złym stanie zdrowotnym. Co więcej, palenie nie zabija tylko uzależnionych,  ale również osoby, które z nimi żyją. Około 1,2 miliona ludzi umiera rocznie z powodu biernego palenia.

Redaktor Our World in Data informuje, że problem z paleniem mają szczególnie mężczyźni w krajach uprzemysłowionych. Zaznacza on, że:

„Palenie papierosów jest tam najczęstszą przyczyną możliwych do uniknięcia chorób i zgonów. Dotyczy to w szczególności mężczyzn: to na nich przypada prawie trzy czwarte zgonów spowodowanych paleniem”.

Do tego warto podkreślić, że palenie papierosów nie pomaga w rozładowywaniu stresu. Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym działającego w warszawskim Centrum Onkologii, zaznacza, że nikotyna nie ma właściwości uspokajających.  Palacz czuje uczucie ulgi podczas wykonywania omawianej czynności tylko i wyłącznie, dlatego że zaspokaja swój nałóg. 

Dlaczego coraz mniej ludzi pali papierosy?

Opisane wyżej odkrycia miały ogromne znacznie w procesie zmniejszania liczby osób palących. Jeszcze nie tak dawno temu, ludzie byli powszechnie przekonani o tym, że papierosy mają pozytywny albo neutralny wpływ na zdrowie. Autor tekstu na Our World in Data na potwierdzenie tej tezy przytacza taką o to anegdotkę:

„Mam stary przewodnik alpinistyczny, który daje wspinaczom radę, aby robić przerwy od czasu do czasu podczas wspinaczki, by zapalić papierosa, ponieważ >>otwiera to płuca<<„.

Dopiero statystycy z Surgeon General udowodnili, że wzrost popularności palenia jest silnie skorelowany z rosnącą liczbą przypadków wykrycia raka płuc. Badanie to zostało opublikowane w 1964 roku i jest postrzegane jako punkt zwrotny w historii palenia. Jego autorzy uświadomili opinii publicznej, że palenie jest przyczyną śmierci. Dzięki temu odkryciu coraz więcej ludzi zaczęło rzucać palenie. 

Zobacz także: Sprzedaż papierosów w USA po raz pierwszy od dwóch dekad wzrosła

Jednak nie tylko odkrycia statystyków przyczyniły się do spadku popytu na wyroby tytoniowe. Jak zaznacza ekspert z Our World in Data, równie ważną rolę odegrali politycy. Dzięki ingerencji wielu państw polegającej na wprowadzaniu akcyz, zakazów palenia papierosów w miejscach publicznych, zakazów reklamowania wyrobów tytoniowych, palenie stawało się coraz mniej popularne. 

palenie papierosów

Papierosy są coraz rzadziej kupowane

Jak widać na zamieszczonym wykresie, trend spadkowy w liczbie kupowanych papierosów w USA rozpoczął się po opublikowaniu badań Surgeon General, które stwierdziły istnienie silnej korelacji między liczbą spalanych papierosów a przypadkami raka płuc (opisaną zależność bez problemu można zauważyć na załączonym wyżej obrazku). Następnie można zaobserwować, jak opisanemu spadkowi towarzyszą kolejne wprowadzane w Stanach Zjednoczonych regulacje. 

Dzięki opisanym tutaj decyzjom politycznym i badaniom udało się w Stanach Zjednoczonych zmniejszyć liczbę papierosów kupowanych przez przeciętnego Amerykanina z 11 w latach 60 do około 3 w 2010 roku. 

Jednak nie tylko w krajach uprzemysłowionych takich jak Stany Zjednoczone liczba palących spada. Opisywany proces ma miejsce na całym świecie. Jak wynika z danych Our World in Data W krajach o niskich, średnich i wysokich dochodach odsetek palących w latach 2007-2018 cały czas spadał. Jeszcze w 2007 roku 30% osób na świecie paliło papierosy, w 2018 było ich już około 25%.

Zobacz także: Forum Akcyzowe okazało się porażką. Philip Morris i MŚP wykluczone z obrad

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker