Uncategorized

Oligopol Nawozowy podwyższa ceny i niszczy amerykańskie rolnictwo

Jak donosi portal AgWeb, Oligopol Nawozowy zarabia ogromne pieniądze kosztem amerykańskim rolników. Należąca do niego Firma Mosaic w nieetyczny sposób podwyższyła ceny bardzo popularnych nawozów fosforowych. 


Jak Oligopol Nawozowy przekonał USITC?

Jednym z największych przedsiębiorstw należących do tak zwanego Oligopolu Nawozowego jest amerykańska firma Mosaic, jeden z największych producentów nawozów fosforowych na świecie. Jak informuje AgWeb, przedsiębiorstwo to wykorzystało trudne warunki pogodowe w 2017 i 2018 roku, które zmniejszyły zakupy nawozów. Na skutek spadku popytu na wspomniane dobra, spadły ich ceny. Mosaic wówczas wysłał wniosek do Międzynarodowej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych (USITC), w której, stwierdził, że spadek cen nawozów nie wynika z sytuacji na rynku, ale z nieuczciwej konkurencji ze strony importerów. Według firmy Mosaic zagraniczni producenci mieli otrzymywać wysokie subsydia i doprowadzać do dumpingu na amerykańskim rynku. AgWeb twierdzi, że USITC nabrała się na ten nonsens. W marcu tego roku nałożyła ona wysokie cła wyrównawcze na nawozy fosforanowe importowane z Maroka i Rosji.

Dzięki nałożeniu wspomnianych ceł Mosaic odnotowuje w tym roku rekordowe zyski. Jak informuje AgWeb, sierpniowe zyski wspomnianego przedsiębiorstwa ze sprzedaży nawozów fosforanowych wzrosły rok do roku o 200 milionów dolarów. Co więcej, firma ta w bieżącym roku zwiększyła swoje udziały na amerykańskim rynku nawozów fosforowych z 74% do 80%. 

Rolnicy są oburzeni, a inne firmy idą w ślady Mosaicu

Wprowadzenie ceł doprowadziło do wybuchu poważnego kryzysu w amerykańskim rolnictwie. W ciągu zaledwie jednego roku ceny nawozów fosforowych wzrosły aż o 200%. Jak donosi AgWeb, amerykańscy rolnicy są oburzeni, że korporacji udało się wykorzystać instytucję rządową do konsolidacji rynku i podniesienia cen środków produkcji. Jak ujął to jeden z nich:

„Trudno mi zrozumieć, dlaczego firma, która ma 73% lub 74% udziału w rynku potrzebuje, aby Międzynarodowa Komisja Handlu nałożyła cła, by pomóc jej osiągnąć 80%”.

Co więcej, z danych AgWeb, wynika, że inne firmy należące do Oligopolu Nawozowego idą w ślady Mosaicu. CF Industries, złożyła wniosek do USITC o nałożenie ceł na roztwory azotanu amonu i mocznika, które są stosowane w nawozach płynnych, importowanych z Rosji oraz Trynidadu i Tobago. Skarga ta jest obecnie rozpatrywana przez wspomnianą instytucję, jednak firma już teraz stara się podwyższyć ceny swoich towarów. CF Industries niedawno zamknęło niektóre ze swoich zakładów w Anglii. Według AgWeb zrobiło to, aby ograniczyć podaż tych nawozów i podnieść ich ceny. 

Zobacz także: Brak CO2 powoduje poważne problemy dla przemysłu spożywczego

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker