Płaca minimalna w Egipcie wzrośnie o 12,5% Trzeci raz od 2014 roku

Prezydent Egiptu ogłosił, że płaca minimalna w Egipcie wzrośnie do około 172 dolarów. Ma to na celu zmniejszenie obciążeń Egipcjan, którzy w ostatnich latach padli ofiarą bolesnego zaciskania pasa.
Prezydent Abdel Fattah el-Sissi ogłosił w oświadczeniu, że minimalna miesięczna płaca wyniesie 2700 funtów egipskich (171,5 dolarów), co jest jednoznaczne ze wzrostem o 12,5 procent. Dotychczas płaca minimalna w Egipcie wynosiła 2400 funtów egipskich (152,5 dolarów). Pensje urzędników państwowych również mają wzrosnąć o około 13 procent.
Warto zaznaczyć, że płaca minimalna w Egipcie nie jest tak jak w Polsce, waloryzowana co roku. Decyzję o podwyżce podejmuje prezydent i nie jest to częsta procedura. Prezydent el-Sissi od momentu objęcia urzędu w 2014 roku trzeci raz podnosi płacę minimalną w Egipcie.
Nie do końca wiadomo kiedy nowa płaca minimalna w Egipcie wejdzie w życie
Co ciekawe w opublikowanym oświadczeniu nie ma informacji na temat tego, od kiedy nowa płaca wchodzi w życie. Niemniej jednak oczekuje się, że wejdzie ona na początku nowego roku fiskalnego, czyli w lipcu.
Zobacz także: Wzrost gospodarczy w Egipcie kolejny rok powyżej 5%
Egipt po przewrocie związanym z obaleniem Husniego Mubaraka targany był wieloma problemami gospodarczymi. Z tego powodu nowe władze zdecydowały się na wprowadzanie stopniowych reform. Reformy zostały uzgodnione z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w zamian za pożyczkę w wysokości 12 mld dolarów, którą rząd egipski uzyskał w 2016 roku. Egipskie reformy przede wszystkim zakładały upłynnienie kursu krajowej waluty, znaczne cięcia w dotacjach rządowych na podstawowe dobra i wprowadzenie szerokiego spektrum nowych podatków.
Reformy MFW przyczyniły się do inflacji w Egipcie
Środki te wywołały znaczny wzrost cen i usług, który zdaniem krytyków najbardziej uderzył w biednych i klasę średnią. Według oficjalnych statystyk, 29,7 procent z ponad 100 milionów mieszkańców Egiptu żyje w ubóstwie. Kraj ten też stoi przed poważnymi zagrożeniami. Wśród dwóch głównych wymienia się terroryzm oraz przeludnienie. Liczba ludności Egiptu rośnie w bardzo szybkim tempie, co może w przyszłości powodować problemy dla egipskiej gospodarki.
Zobacz także: Płaca minimalna w Turcji wzrośnie o 50 procent!