Uncategorized

Wzrost populacji w Afryce: Do 2050 roku co czwarty mieszkaniec globu będzie Afrykańczykiem

Zdaniem Edwarda Paice’a dynamiczny wzrost populacji w Afryce wpłynie nie tylko na geopolitykę, ale również światowy handel czy migracje. Autor Youthquake – Why African Demography Shoulder to the World i dyrektor Africa Research Institute wskazuje na błędy poznawcze, które dotyczą obywateli Zachodu, odnosząc się do ryzyka wyludniania się niektórych krajów. 

Populacja na świecie – wyzwania

Według demografów do 2050 roku na świecie będzie żyło 9,5 miliarda ludzi. Aktualny wskaźnik urodzeń we Włoszech jest najniższy w historii tego państwa. Podobną sytuację obserwuje się również w Japonii. Na początku XXI wieku w kraju mieszkało 128 milionów obywateli. Szacuje się, że w 2050 roku będzie ich tylko 106 milionów. Problem z dzietnością utrzymuje się także w Chinach czy Korei Południowej.

Zobacz także: Chiny odnotowały najniższy przyrost naturalny od czterech dekad

Zupełnie inaczej maluje się sytuacja w Afryce. Populacje z 54 krajów mają się podwoić w ciągu najbliższych dekad. Wysoka płodność oraz poprawa wskaźników śmiertelności sprawią, że do 2050 roku kontynent będzie domem dla 25% ludności świata. Dla porównania w 1950 roku w Afryce mieszkało mniej niż 10%. Demograf Richard Cincotta określa przypadek Afryki jako „przewlekła młodość”. 40% wszystkich mieszkańców kontynentu stanowią dzieci poniżej 14 roku życia, a w większości krajów afrykańskich mediana wieku wynosi poniżej 20 lat.

Zobacz także: Czeski cud demograficzny – mieli najniższą dzietność na świecie, dziś są wzorem do naśladowania

Zobacz także: Światowa populacja zmniejszy się pierwszy raz od kilkuset lat!

Wzrost populacji w Afryce jest niedoceniany na Zachodzie

Szacuje się, że 45% dzieci urodzonych w tej dekadzie będzie pochodziło z Afryki. Zakładając, że we wschodniej, zachodniej i środkowej Afryce płodność utrzyma się na podobnym poziomie, kontynent ten przyczyni się do 1,3 miliarda z 2 miliardów wzrostu światowej populacji w latach 2019-2050. Do tego momentu populacje wschodniej i zachodniej Afryki przekroczą populację Europy.

Autor szacunków krytykuje podejście Elona Muska, który w jednej z ostatnich wypowiedzi alarmował, że świat czeka katastrofa demograficzna. Zdaniem Edwarda Paice’a Musk nie zdaje sobie sprawy z potencjału Afryki i popełnia błąd, nie uwzględniając jej znaczenia w rozwoju przyszłych populacji. Zwraca również uwagę na ciągłe marginalizowanie Afryki w kwestiach politycznych. Przypomina o niewystarczającym zaangażowaniu innych krajów w pomoc w zwalczaniu zagrożenia epidemicznego na kontynencie.

Europejczykom zarzuca się, że nie potrafią wyobrazić sobie ogromu Afryki, nie tylko pod względem powierzchni. Paice wskazuje, że na kontynencie afrykańskim mogłyby się pomieścić jednocześnie masy lądowe Chin, USA, Europy, Indii i Japonii.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker