Nieruchomości

Budownictwo mieszkaniowe zaciąga hamulec. Liczba pozwoleń spadła o 40% r/r

Dane GUS wskazują na silne hamowanie w budownictwie mieszkaniowym. Liczba wydanych zgód spada w dwucyfrowym tempie.

Budownictwo mieszkaniowe nadal oddaje do użytku rekordowe liczby mieszkań — wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Spadła jednak liczba rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń.

  • Od stycznia do maja 2023 roku oddano do użytku 93,7 tys. mieszkań. To o 2,5% więcej niż w 2022 roku.
  • W omawianym okresie spadła jednak liczba rozpoczętych budów. Powstało 69,5 tys. nowych placów budowy. To o 27,4% mniej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku.
  • Spadła także liczba wydanych pozwoleń. Do końca maja wydano ich jedynie 91 tys. (-33% r/r).

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce a stopy procentowe

Wysoka inflacja, która przyszła do Polski po pandemii COVID-19, sprawiła, że bank centralny zmuszony został do podwyższenia stóp procentowych w kraju. NBP rozpoczął cykl podwyżek, który zakończył się w połowie zeszłego roku. Rosnące stopy procentowe chłodzą polską gospodarkę. Wzrasta koszt kredytów, co skutkuje niższym popytem wewnętrznym na szereg dóbr.

Jednym z takich dóbr są również mieszkania. Wzięcie kredytu hipotecznego jest obecnie znacznie droższe niż 2 lata temu. To właśnie dlatego liczba kredytów w zeszłym roku znacznie spadła. Polaków nie stać na nowe mieszkanie. Jak trzyma się obecnie budowlanka? Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące kondycji budownictw mieszkaniowego w Polsce. Ze statystyk wydano, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku, oddano do użytkowania 93,7 tys. mieszkań. To o 2,5% więcej niż w zeszłym roku.

Zobacz też: Pomaganie przez państwo w zakupie mieszkania obniża dostępność mieszkań! [BADANIE]

Sami deweloperzy oddali do eksploatacji 51,0 tys. nowych mieszkań, czyli o 1,3% mniej niż rok wcześniej. Z kolei wzrosła liczba mieszkań oddanych przez inwestorów indywidualnych. Powstało ich aż 41,2 tys. To o 7,6% więcej. W pozostałych formach budownictwa oddano łącznie 1,5 tys. mieszkań (1,4 tys. rok temu). Jeśli chodzi o powierzchnię użytkową oddanych mieszkań, to wyniosła ona 9,1 mln m2. To o 2,8% więcej niż przed rokiem. Wskutek tego przeciętna powierzchnia użytkowa wzrosła do 96,8 m2.

Ciekawe są również same dane za maj. Wskazują one, że liczba oddanych do użytku mieszkań wyniosła 17,7 tys. Jeśli rozbijemy dane ze względu na typ inwestora, to okaże się, że w przypadku inwestorów indywidualnych nastąpił wzrost o 13,8%. Deweloperzy oddali za to o 12,6% mniej mieszkań co w maju 2022 roku. Z czego wynika ta różnica? Kluczem jest tutaj czas budowy.

Zobacz też: Ceny mieszkań w Polsce nie spadły, nie spadną i nie będą spadać

Inwestorzy indywidualni budują mieszkania znacznie dłużej do deweloperów. Podczas gdy deweloperowi zajmuje to średnio 2 lata, to inwestorzy indywidualni potrzebują aż 3 lat. Właśnie dlatego w przypadku inwestorów indywidualnych, do użytku oddawane są obecnie głównie mieszkania, których budowę rozpoczęto przed podwyżkami stóp procentowych. Z kolei mieszkania oddawane przez deweloperów, rozpoczęto budować stosunkowo niedawno.

Budownictwo mieszkaniowe zaciągnęło hamulec

Warto pamiętać, że różne dane będą reagować na podwyżki stóp procentowych w innym czasie. Ukończone budowy zmniejszą się po 2-3 latach od podwyżek stóp. Znacznie szybciej reagują rozpoczęte budowy. Mowa tutaj zwykle o maksymalnie kilku miesiącach. Najszybciej reagują wydane zgody na budowę. Jeśli chodzi o liczbę rozpoczętych budów, to od stycznia do maja wyniosła ona 69,5 tys. To spadek o 27,4% w ujęciu rocznym. W samym maju rozpoczęto budowę 16,4 tys. mieszkań, co stanowi spadek o 26,3% względem maja 2022 roku. Spadek ten był znacznie głębszy u deweloperów i wyniósł 33,8%. Z kolei w przypadku inwestorów indywidualnych było to 15,1%.

Jeszcze gorzej jest z liczbą wydanych pozwoleń i dokonanych zgłoszeń z projektem budowalnym. Było ich od stycznia do maja jedynie 91 tys. Jedynie, bo oznacza to spadek o 33,3%. Dane za sam maj wskazują na spadek rzędu 38,8% względem maja 2022 roku. W przypadku mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem było to aż 46,5%. Dane prezentuje poniższy wykres.

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce
GUS

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w budowie pozostaje 808,8 tys. mieszkań. Oznacza to spadek o 7,6% względem maja 2022 roku. Sytuację zmienić mogą obniżki stóp procentowych i programy wsparcia dla kredytobiorców. W związku z tym można oczekiwać poprawy sytuacji w drugiej połowie roku. Według danych z raportu GUS zatytułowanego „Budownictwo w 2022 r.”, w całym 2022 roku oddano w Polsce do użytkowania 238,6 tys. mieszkań.

Mieszkania w Polsce są małe. Co drugi młody żyje w przepełnionym

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker