Polska

Które polskie miasta wybierają studenci? Lista największych ośrodków akademickich w Polsce

Najwięcej studentów w Polsce kształci się na uczelniach wyższych w Warszawie, jednak najłatwiej spotkać studentów na ulicach innego polskiego miasta.

Wybierając się na studia, przyszli studenci kierują się nie tylko swoimi zainteresowaniami, ale także prestiżem uczelni, dostępnością wybranego kierunku czy sympatią do miasta. Które polskie miasta wybierają studenci najchętniej? W którym mieście jest najwięcej studentów? Na podstawie danych GUS powstała lista największych ośrodków akademickich w Polsce pod względem liczby studentów.

Studenci w Polsce

Dane GUS wskazują, że według stanu na koniec 2022 r. w Polsce studiowało ponad 1,2 mln studentów. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w swoim Tygodniku  wskazuje, że to 0,4 proc. więcej osób niż przed rokiem. To jednak nieznaczny wzrost, a liczba studentów w Polsce od 3 lat pozostaje na w miarę stabilnym poziomie. Od roku akademickiego 2015/16, kiedy to studiowało ponad 1,4 mln osób, do r. akademickiego 2019/20 grono studentów ubyło o ok. 200 tys. osób. Od tego czasu liczba ta utrzymuje się powyżej 1,2 mln osób. 

Zobacz też: Prawie dwa razy więcej kobiet, niż mężczyzn kończy studia w Polsce!

Które polskie miasta wybierają studenci?

Miasto odgrywa ważną rolę przy wyborze studiów. Zdecydowanie najwięcej studentów kształci się na uczelniach w Warszawie – niemal dwukrotnie więcej niż w drugim w zestawieniu Krakowie. Poza nimi wyróżniają się jeszcze dwa miasta – Poznań i Wrocław. Kolejne ośrodki akademickie cieszą się mniejszą liczbą studentów.

Lista największych ośrodków akademickich w Polsce pod względem liczby studentów w roku akademickim 2022/23 przedstawia się następująco:

 • Warszawa – 250 tys.,
 • Kraków – 128 tys.,
 • Poznań – 114 tys.,
 • Wrocław – 106 tys.,
 • Łódź – 72 tys.,
 • Gdańsk – 67 tys.,
 • Lublin – 59 tys.,
 • Katowice – 51 tys.,
 • Rzeszów – 34 tys.,
 • Toruń – 31 tys.

Należy pamiętać, że taka klasyfikacja to nie tylko wynik sympatii studentów do konkretnych miast. Miasta z górnej części listy posiadają często więcej uczelni i są w stanie przyjąć więcej studentów, co skutkuje tym, że studiuje w nich więcej osób niż w miastach z dolnej części listy.

Ciekawym zestawieniem jest wobec tego lista miast, w których studiuje najwięcej osób w stosunku do liczby mieszkańców. Pod tym względem najbardziej studenckim miastem w Polsce jest Poznań, gdzie na 1000 mieszkańców przypada aż 210 studentów. Na drugim miejscu znalazły się Katowice, a następnie Lublin.

Lista największych ośrodków akademickich pod względem liczby studentów na 1000 mieszkańców:

 • Poznań – 210,
 • Katowice – 182,
 • Lublin – 174,
 • Rzeszów – 171,
 • Kraków – 159,
 • Toruń – 157,
 • Wrocław – 157,
 • Gdańsk – 139,
 • Warszawa – 134,
 • Dąbrowa Górnicza – 129.

Które kierunki studiów są najchętniej wybierane w Polsce?

Jak podaje PIE, najwięcej studentów kształci się na kierunku zarządzanie i administracja (ponad 168 tys. osób). Wśród najbardziej popularnych kierunków znajduje się też psychologia (62 tys.) oraz pielęgniarstwo i położnictwo (pow. 54 tys.). 

Najchętniej wybierane kierunki pod względem liczby zgłoszeń w roku akademickim 2022/23 to: informatyka, psychologia, zarządzanie, prawo i kierunek lekarski 

Pod względem liczby chętnych na jedno miejsce sytuacja wygląda zgoła inaczej. Najwięcej osób w stosunku do liczby miejsc odnotowano na koreanistyce, gdzie o miejsce na studiach ubiegał się 25 kandydatów. Dalej znalazły się: informatyka społeczna, orientalistyka-koreanistyka, zielone technologie, filologia koreańska. W przypadku tych kierunków wynika to głównie z ich niszowego charakteru i małej liczby dostępnych miejsc.

Które polskie miasta wybierają studenci? Te, gdzie funkcjonują uczelnie

Według danych rejestru POL-on w roku akademickim 2022/23 funkcjonuje w Polsce 359 uczelni wyższych zlokalizowanych w 91 miastach. W 54 z nich działa tylko jedna uczelnia. Największą liczbą uczelni może szczycić się stolica. W Warszawie jest ich obecnie 64. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu liczba studentów jest tak wysoka w stosunku do innych miast, choć to oczywiście niejedyny czynnik, który o tym decyduje.

Jak wskazują analitycy PIE, akademickość miast ma duży wpływ na ich rozwój społeczno-gospodarczy. Uczelnie i studenci wzmacniają potencjał rozwojowy swoich miejscowości. Uczelnie są ośrodkami wymiany wiedzy i często miejscem spotkania dla nauki i biznesu.

Zobacz też: Udany program zniżek studenckich Ryanair działa już szósty rok

Nawet 1/3 studentów w Polsce nie kończy studiów

Dyplom ukończenia studiów w roku akademickim 2021/22 otrzymało 292,6 tys. studentów. Oznacza to liczbę 4,8 tys. absolwentów mniej niż rok wcześniej. Z niedawno opublikowanych danych OECD wynika, że ponad 30 proc. studentów w Polsce nie kończy rozpoczętych studiów. Podobnych danych dostarcza badanie ELA, według którego 20 proc. studentów studiów magisterskich i 25 proc. studentów studiów licencjackich porzuca studia.

Jednocześnie polscy studenci coraz częściej łączą studia z pracą. Z ostatnio przeprowadzonego badania ELA wynika, że takie osoby mogą liczyć na wyższe zarobki po studiach.

Zapracowany jak student. Jak praca podczas studiów przekłada się na późniejsze zarobki?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker