GospodarkaPolska

PIE: Jedna trzecia studentów w Polsce nie kończy rozpoczętych studiów

Według danych OECD, studia na poziomie licencjackim oraz inżynierskim kończy w Polsce 69 proc. osób, które je rozpoczęły  – wskazuje PIE w tygodniku gospodarczym. Zatem ponad 30 procent studentów nie kończy rozpoczętych studiów. 

Jednocześnie w tej grupie osób 50 pkt proc. stanowią studenci, którzy kończą studia w terminie. Kolejne 19 pkt proc. to studenci kończący studia z opóźnieniem do trzech lat w stosunku do planowanego terminu uzyskania dyplomu. Natomiast 15 proc. studentów rzuca kształcenie na poziomie wyższym już po pierwszym roku studiów. Dane te dotyczą zarówno uczelni publicznych, jak i prywatnych.

Jak wskazuje PIE, zdecydowana większość studentów w Polsce kształci się na uniwersytetach publicznych.

Wskaźniki ukończenia studiów są takie same dla uczelni prywatnych, jak i publicznych. W obu tych rodzajach szkół wynoszą one 69 proc. Warto jednak zauważyć, że aż 95 proc. studentów uczy się w instytucjach publicznych. Pojawiają się jednak różnice w zależności od płci. Ostatecznie tytuł licencjata lub inżyniera uzyskuje 60 proc. mężczyzn oraz 77 proc. kobiet rozpoczynających studia.

Zobacz także: PIE: Kryzys bankowy w Europie to mało realny scenariusz

Studia magisterskie kończy trzy czwarte studentów, choć jednocześnie 27 pkt proc. z nich to osoby, które uzyskują dyplom w ciągu trzech lad od planowanego terminu ukończenia studiów.

Pozostałe 48 pkt. proc. kończy studia zgodnie z planem. Widać również, że kobiety kończą studia magisterskie częściej niż mężczyźni. Wskaźnik wynosi odpowiednio: 79 proc. dla kobiet oraz 69 proc. dla mężczyzn – czytamy w tygodniku PIE

Źródło: PIE

Zobacz także: Amazon Polska wrabia pracowników w kradzieże? Sensacyjne doniesienia Onetu

Dane OECD korespondują z inną bazą danych udostępnianą przez system ELA (Ekonomiczne Losy Absolwentów). Z niej wynika, że ponad 20 procent studentów porzuca studia magisterskie. W przypadku studiów licencjackich jest to ok. 25 procent. Dlaczego część młodych Polek i Polaków decyduje się porzucić studia?

Wśród ogólnych przyczyn porzucania studiów można wyróżnić cechy kulturowe i społeczne, które mogą odpowiadać za różnice w odsetku kończących studia między państwami o zbliżonych warunkach ekonomicznych. W przypadku niektórych kierunków studiów występować mogą specyficzne czynniki, takie jak większe zniechęcenie studentów do kontynuowania studiów w tej konkretnej dziedzinie i nieradzenie sobie na studiach w związku z niską wiedzą wyniesioną z poprzedniego etapu edukacji – wyjaśnia PIE

Istotną rolę mogą odgrywać też czynniki indywidualne, instytucjonalne i państwowe.

Wśród przyczyn niekończenia studiów stosuje się także podział na czynniki indywidualne, jak np. konflikt studiowania i pracy zawodowej, instytucjonalne, jak metody nauczania czy programy stosowane na konkretnych uczelniach, a także państwowe, jak sposób finansowania edukacji. Za część ukazanych w danych rezygnacji ze studiów może odpowiadać także przeniesienie się na inny kierunek (z punktu widzenia formalnego – a więc uwzględnianego w danych – jest to opuszczenie jednego kierunku i zapis na inny) – dodaje PIE

Narodowy Program Obiadów Szkolnych jako rozwój koncepcji państwa opiekuńczego [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker