Polska

Polscy naukowcy zbadali wpływ modlitwy na długość życia biskupów

W czasopiśmie „Journal of Religion and Health” pojawiło się nowe badanie polskich naukowców. Zespół składający się z trzech uczonych (Natalii Banasik-Jemielniak, Dariusza Jemielniaka i Wojciecha Pędzicha) postanowił zbadać wpływ modlitwy na długość życia i zdrowie biskupów. Porównano także między sobą biskupów z mniejszych oraz większych diecezji.

Polscy naukowcy zbadali wpływ modlitwy na długość życia biskupów

Wielu katolików wierzy, że modlitwy wstawiennicze pomaga. Tę tezę postanowili sprawdzić naukowcy z naszego kraju. W swoim badaniu „Intercessory Rote Prayer Life Longevity and the Mortality of Roman Catholic Bishops: An Exploratory Study” przeanalizowali oni dane z lat 1988-2018 na temat długości życia 857 rzymskokatolickich. Wyniki zestawili z danymi dotyczącymi 500 księży katolickich i 3038 męskich naukowców z sześciu krajów.

Średni czas życia biskupów wynosił 30489 dni, kapłanów 29894, a nauczycieli akademickich 30147 dni. Analiza wykazała, że ​​biskupi żyją dłużej niż księża, ale ze względu na marginalną wielkość efektu ten wynik należy traktować z ostrożnością.  

Zobacz także: Czy Kościół płaci podatki?

Zbadano też zależność długości życia biskupów, a wielkości ich diecezji (im większa diecezja, tym więcej osób się modli za biskupa). Nie stwierdzono różnicy między średnią długością życia biskupów z największych i najmniejszych diecezji.

Wszystko wskazuje na to, że modlitwa wstawiennicza za biskupów nie przedłuża długości życia.

Młodzi Polacy są znacznie mniej religijni niż ich rodzice

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker