Polska

Polscy naukowcy zbadali wpływ modlitwy na długość życia biskupów

W czasopiśmie „Journal of Religion and Health” pojawiło się nowe badanie polskich naukowców. Zespół składający się z trzech uczonych (Natalii Banasik-Jemielniak, Dariusza Jemielniaka i Wojciecha Pędzicha) postanowił zbadać wpływ modlitwy na długość życia i zdrowie biskupów. Porównano także między sobą biskupów z mniejszych oraz większych diecezji.

Polscy naukowcy zbadali wpływ modlitwy na długość życia biskupów

Wielu katolików wierzy, że modlitwy wstawiennicze pomaga. Tę tezę postanowili sprawdzić naukowcy z naszego kraju. W swoim badaniu „Intercessory Rote Prayer Life Longevity and the Mortality of Roman Catholic Bishops: An Exploratory Study” przeanalizowali oni dane z lat 1988-2018 na temat długości życia 857 rzymskokatolickich. Wyniki zestawili z danymi dotyczącymi 500 księży katolickich i 3038 męskich naukowców z sześciu krajów.

Średni czas życia biskupów wynosił 30489 dni, kapłanów 29894, a nauczycieli akademickich 30147 dni. Analiza wykazała, że ​​biskupi żyją dłużej niż księża, ale ze względu na marginalną wielkość efektu ten wynik należy traktować z ostrożnością.  

Zobacz także: Czy Kościół płaci podatki?

Zbadano też zależność długości życia biskupów, a wielkości ich diecezji (im większa diecezja, tym więcej osób się modli za biskupa). Nie stwierdzono różnicy między średnią długością życia biskupów z największych i najmniejszych diecezji.

Wszystko wskazuje na to, że modlitwa wstawiennicza za biskupów nie przedłuża długości życia.

Młodzi Polacy są znacznie mniej religijni niż ich rodzice

Polecane artykuły

Back to top button