Europa

Dzietność w UE spada. Z roku na rok rodzi się mniej dzieci

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2019 roku dzietność w UE spadła kolejny rok z rzędu. Najwyższą dzietność w UE osiągnęła Francja i Rumunia. Po drugiej stronie rankingu mamy takie kraje jak Malta, Hiszpania czy Włochy.

Dzietność w UE spada. Z roku na rok rodzi się mniej dzieci

Jak wynika z danych Eurostatu, rok 2019 był kolejnym z rzędu, w którym spadł współczynnik TFR w UE. Od 2016 gdy osiągnęła on 1,57, a następnie zdążył się obniżyć do poziomu 1,53. TFR (ang. total fertility rate), to inaczej mówiąc współczynnik dzietności. Określa on przeciętną liczbę dzieci, które urodziłaby kobieta w ciągu całego okresu rozrodczego (15-49 lat), przy założeniu, że w poszczególnych fazach tego okresu rodziłaby z intensywnością obserwowaną wśród kobiet w badanym roku. Poziom zastępowalności pokoleń (czyli taki w którym populacja kraju nie spada) to ok. 2,10 – 2,15. Ostatni raz w Polsce udało się go osiągnąć w 1988 roku. Unijne dane oznaczają, że każda kobieta rodzi średnio 1,53 dziecka. W 2019 r. w Unii Europejskiej urodziło się 4,17 mln dzieci, kontynuując trend spadkowy zapoczątkowany po 2008 r., kiedy w UE urodziło się 4,68 mln dzieci.

Zobacz także: Liczba urodzeń w Hiszpanii jest najmniejsza w historii pomiarów

 

W Unii Europejskiej występują spore różnice w dzietności. Najwyższą dzietnością mogą pochwalić się kobiety z Francji (1,86), Rumunii (1,77), Czech (1,71), Szwecji  (1,71) i Irlandii  (1,71). Najmniejszą w Europie odnotowano na Malcie (1,14), w Hiszpanii (1,23), we Włoszech (1,27) i na Cyprze (1,33). Polska z wynikiem 1,44 plasuje się poniżej unijnej średniej.

 

Wzrasta liczba dzieci urodzonych przez matki-imigrantki – zarówno z innych państw członkowskich UE, jak i spoza UE. Wskaźnik ten rośnie od 2013 r. (od kiedy dostępne są porównywalne dane). Odsetek dzieci urodzonych przez matki urodzone za granicą znacznie się różni w poszczególnych państwach członkowskich: od 65% w Luksemburgu  po 2% w Bułgarii, Słowacji i Polsce.

Rodzi się coraz mniej Polaków. Współczynnik dzietności na poziomie sprzed 500+

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker