Uncategorized

Kanada chce zdobyć przywództwo energetyczne. W planach inwestycje

Poprzez inwestycje wynoszące miliardy dolarów, Kanada chce zdobyć przywództwo energetyczne na świecie. W kraju znajdują się ogromne zasoby surowców oraz wykwalifikowana kadra inżynierska, która skaluje produkcję i eksport surowców. 

Przywództwo energetyczne – ambicje Kanady

Kanadyjski sektor gazu i ropy czeka dobry rok pod względem planowanych inwestycji. Wzrost wydatków ma wynieść 22%. Tym samym całkowite inwestycje w sektor ropy i gazu wyniosą 32,8 mld USD w 2022 roku, w porównaniu z 26,9 mld USD w roku ubiegłym. Wzrost inwestycji napędzany jest przede wszystkim przez ciągły rozwój nowych zakładów naftowych i gazowych oraz coraz większy wolumen eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Warto przypomnieć, że Kanada ma 171 miliardów baryłek rezerw ropy naftowej, z czego 165 miliardów baryłek to rezerwy piasków roponośnych, co stanowi ok. 10% światowych zasobów. Dodatkowo kraj zajmuje 6. miejsce w wydobyciu gazu ziemnego, po USA, Rosji, Iranie i Katarze. Zasoby gazu ziemnego szacowane są na 2,0 biliony metrów sześciennych. To około 1% całkowitych światowych zasobów.

worldpopulationreview.com

Zobacz także: EIA: Produkcja paliw kopalnych w USA osiągnie rekord w 2023 roku!

Kanada inwestuje w rurociągi i zwiększa wydobycie

Według prognozy Kanadyjskiego Stowarzyszenia Producentów Ropy Naftowej (CAPP), kanadyjskie firmy mogą efektywnie wykorzystać europejski kryzys energetyczny dzięki światowej klasy zasobom i wiedzy eksperckiej w zakresie rozwoju zasobów ropy naftowej i gazu. CAPP podaje, że to już drugi rok rzędu, gdy obserwuje się wzrost wydatków na kanadyjskim rynku ropy i gazu.

Nasi członkowie dokonują strategicznych inwestycji, aby zwiększyć produkcję i wprowadzić nasze produkty na nowe rynki. Ta ciągła inwestycja pomoże zapewnić Kanadzie przywództwo energetyczne na świecie.

Zobacz także: Konflikt rosyjsko-ukraiński może uderzyć w rynki światowe i logistykę

Dobrą wiadomością jest to, że kanadyjska gospodarka potrzebuje impulsu, że jako gospodarka walczymy z wyjściem z pandemii i są to znaczące wzrosty ze strony największego inwestora w Kanadzie.

Kanada chce wejść na nowe rynki. Wśród planowanych inwestycji znajdują się piaski roponośne w Albercie. Złoża piasków roponośnych w prowincji Alberta stanowią około 97% zasobów kraju. Projekt Trans Mountain Expansion ma potroić przepustowość rurociągu. W Saskatchewan trwają natomiast inwestycje w produkcję gazu. W Nowej Fundlandii i Labradorze nastąpił wzrost aktywności wokół wierceń morskich. Niektóre obiecujące projekty mają zostać uruchomione w ciągu najbliższych kilku lat.

Kluczową kwestią jest budowa nowych rurociągów. Aby zaspokoić popyt w przyszłości, muszą powstać teraz. Pomimo że obecnie Kanada eksportuje prawie całą produkcję ropy i gazu, rząd w ostatnich latach nie wydawał zgód na nowe rurociągi. Szacuje się, że Kanada już wkrótce może poważnie zagrozić liderom rynkowym.

Polecane artykuły

Back to top button