Uncategorized

Kanada chce zdobyć przywództwo energetyczne. W planach inwestycje

Poprzez inwestycje wynoszące miliardy dolarów, Kanada chce zdobyć przywództwo energetyczne na świecie. W kraju znajdują się ogromne zasoby surowców oraz wykwalifikowana kadra inżynierska, która skaluje produkcję i eksport surowców. 

Przywództwo energetyczne – ambicje Kanady

Kanadyjski sektor gazu i ropy czeka dobry rok pod względem planowanych inwestycji. Wzrost wydatków ma wynieść 22%. Tym samym całkowite inwestycje w sektor ropy i gazu wyniosą 32,8 mld USD w 2022 roku, w porównaniu z 26,9 mld USD w roku ubiegłym. Wzrost inwestycji napędzany jest przede wszystkim przez ciągły rozwój nowych zakładów naftowych i gazowych oraz coraz większy wolumen eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Warto przypomnieć, że Kanada ma 171 miliardów baryłek rezerw ropy naftowej, z czego 165 miliardów baryłek to rezerwy piasków roponośnych, co stanowi ok. 10% światowych zasobów. Dodatkowo kraj zajmuje 6. miejsce w wydobyciu gazu ziemnego, po USA, Rosji, Iranie i Katarze. Zasoby gazu ziemnego szacowane są na 2,0 biliony metrów sześciennych. To około 1% całkowitych światowych zasobów.

worldpopulationreview.com

Zobacz także: EIA: Produkcja paliw kopalnych w USA osiągnie rekord w 2023 roku!

Kanada inwestuje w rurociągi i zwiększa wydobycie

Według prognozy Kanadyjskiego Stowarzyszenia Producentów Ropy Naftowej (CAPP), kanadyjskie firmy mogą efektywnie wykorzystać europejski kryzys energetyczny dzięki światowej klasy zasobom i wiedzy eksperckiej w zakresie rozwoju zasobów ropy naftowej i gazu. CAPP podaje, że to już drugi rok rzędu, gdy obserwuje się wzrost wydatków na kanadyjskim rynku ropy i gazu.

Nasi członkowie dokonują strategicznych inwestycji, aby zwiększyć produkcję i wprowadzić nasze produkty na nowe rynki. Ta ciągła inwestycja pomoże zapewnić Kanadzie przywództwo energetyczne na świecie.

Zobacz także: Konflikt rosyjsko-ukraiński może uderzyć w rynki światowe i logistykę

Dobrą wiadomością jest to, że kanadyjska gospodarka potrzebuje impulsu, że jako gospodarka walczymy z wyjściem z pandemii i są to znaczące wzrosty ze strony największego inwestora w Kanadzie.

Kanada chce wejść na nowe rynki. Wśród planowanych inwestycji znajdują się piaski roponośne w Albercie. Złoża piasków roponośnych w prowincji Alberta stanowią około 97% zasobów kraju. Projekt Trans Mountain Expansion ma potroić przepustowość rurociągu. W Saskatchewan trwają natomiast inwestycje w produkcję gazu. W Nowej Fundlandii i Labradorze nastąpił wzrost aktywności wokół wierceń morskich. Niektóre obiecujące projekty mają zostać uruchomione w ciągu najbliższych kilku lat.

Kluczową kwestią jest budowa nowych rurociągów. Aby zaspokoić popyt w przyszłości, muszą powstać teraz. Pomimo że obecnie Kanada eksportuje prawie całą produkcję ropy i gazu, rząd w ostatnich latach nie wydawał zgód na nowe rurociągi. Szacuje się, że Kanada już wkrótce może poważnie zagrozić liderom rynkowym.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker