Uncategorized

Gospodarki Zatoki Perskiej rosną w najszybszym tempie od lat

Gospodarki Zatoki Perskiej rosną dzięki sytuacji na rynku surowców. Popyt na ropę przyczynia się do podwyższenia prognoz dla kluczowych eksporterów.

Gospodarki Zatoki Perskiej rosną w siłę

Według agencji prasowej Reuters, gospodarki sześcioosobowej Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej rosną najszybciej od lat. Głównym motorem napędowym pozostają ceny ropy naftowej, które w ostatnich dniach wzrosły do najwyższego poziomu od 2014 roku. Sondaż przeprowadzony wśród 25 ekonomistów pokazuje, że prognozy wzrostu dla gospodarek Zatoki Perskiej były niedoszacowane. W rzeczywistości wzrosną o wiele szybciej, niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu.

Na czele listy znajduje się Arabia Saudyjska, która odnotuje wzrost o 5,7%. Drugie miejsce zajmuje Kuwejt z prognozowanym wzrostem wynoszącym 5,3%, trzecie zaś Zjednoczone Emiraty Arabskie z prognozą na poziomie 4,8%. Wzrost gospodarczy w Katarze, Omanie i Bahrajnie w 2022 r. wyniesie średnio od 3% do 4%. Gdy szacunki się potwierdzą, oznacza to najlepszą sytuację od lat.

Zobacz także: Katar uzyska 126 mln ton LNG rocznie. Pomogą w tym gazowce z Korei

Gospodarki zależne od wstrząsów geopolitycznych

Eskalacja konfliktu na Ukrainie i coraz większe militarne zaangażowanie Rosji mogą sprawić, że rynek będzie reagował bardzo gwałtownie. Oprócz kwestii politycznych, spore znaczenie dla ożywienia ma opanowanie pandemii na świecie. Zależność od eksportu ropy państw Zatoki Perskiej sprawia, że jakiekolwiek nieoczekiwane zdarzenia wystąpią w polityce, mogą bezpośrednio wpływać na dane gospodarki, obniżając ich wzrost.

Ralf Wiegert, szef zespołu ekonomicznego w IHS Markit powiedział Reuters:

Ryzyko spadków cen ropy jest nadal największym ryzykiem dla regionu GCC, podczas gdy zakłócenia w łańcuchu dostaw będą nadal odgrywać pewną rolę i wpłynąć na globalny wzrost, ale prawdopodobnie nie tak bardzo dla gospodarek GCC.

Zobacz także: Jak sukcesu na rynku ropy nie zamienić w międzynarodowy problem

Dodał również, że:

Wzrost GCC jest już mocno skoncentrowany na zwyżce… podaż ropy i wzrost PKB w GCC opiera się na założeniu silnego globalnego popytu na ropę w 2022 roku.

Jednak gospodarki Zatoki Perskiej coraz bardziej dążą do przynajmniej częściowego uniezależnienia się od ropy. Jak podawaliśmy, po zdjęciu obostrzeń ZEA, jako główny ośrodek turystyczny, tranzytowy i handlowy odniesie duże korzyści. Kraje regionu wiążą również spore nadzieje z organizowanymi Mistrzostwami Świata FIFA w Katarze pod koniec roku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker