News

Władze USA, Australii i Wielkiej Brytanii wycofują rodziny swoich dyplomatów z Ukrainy

Australijski Departament Spraw Zagranicznych i Handlu (DFAT) wczorajszego wieczora (24.01) podjął decyzję o wycofaniu rodzin swoich dyplomatów z Ukrainy. Takie decyzje wydał również rząd amerykański oraz brytyjski.

Konflikt na linii Rosja-Ukraina coraz poważniejszy. Rośnie ryzyko wojny

Eksperci swoimi wypowiedziami podkreślają, że do inwazji Rosji na Ukrainę najprawdopodobniej dojdzie. Niejasnością pozostaje jedynie na jaką skalę. NATO zaczyna wspierać militarnie Ukrainę poprzez dostawy pocisków przeciwpancernych oraz amerykańskiej broni. Z kolei Federacja Rosyjska wysłała na granicę z Ukrainą 127 tys. swoich żołnierzy.

Inwestorzy zaczynają wycofywać swój kapitał z rosyjskiej giełdy. Zatem rynek także spodziewa się większych napięć pomiędzy Rosją oraz Ukrainą, a nawet wybuchem potencjalnej wojny. W wyniku tego rubel osłabił się w stosunku do dolara o 9 proc. (w porównaniu do poziomu z października).

Eksperci podkreślają, że możliwych jest wiele scenariuszy. Jednak wielce prawdopodobne jest, iż kolejnym krokiem Putina będzie zajęcie terenów wojennych, czyli obwodu ługańskiego oraz donieckiego. Otworzy to korytarz do Krymu. O ile inwazja całego terytorium Ukrainy przez Rosję zapewne nie wystąpi [jak wskazuje dr Olchowski], tak punktowe działania na mniejszą skalę są najbardziej realnym scenariuszem.

Zobacz także: Rosja zwiększy dostawy gazu do Europy. Moskwa stawia jeden warunek

Australijski rząd wycofuje rodziny dyplomatów z Ukrainy

W wyniku konfliktu militarnego oraz zwiększonego ryzyka zbrojnego na wschodzie Europy, australijski Departament Spraw Zagranicznych i Handlu wydał decyzję o wycofaniu rodzin swoich dyplomatów z Ukrainy.

To ostrożny i rozważny krok. Dzieje się tak, ponieważ sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest nieprzewidywalna i dotyczy ochrony Australijczyków w terenie — mówi Marise Payne, minister spraw zagranicznych Australii

Dodatkowo DFAT zalecił swoim obywatelom opuszczenie Ukrainy w trybie natychmiastowym.

Australijczycy powinni opuścić Ukrainę wszelkimi środkami komercyjnymi, póki jest to wciąż bezpieczne – podkreśla minister

Jak wynika z danych australijskiego MSZ, obecnie na terenie Ukrainy przebywa ok. 1,4 tys. Australijczyków. Niemniej jednak Marise Payne zapewnia, że stosunki Australii względem Ukrainy się nie zmieniły.

Decyzje rządu [dotyczące wycofania rodzin dyplomatów oraz zaleceń dla swoich obywateli] absolutnie nie zmieniają zdecydowanego poparcia Australii dla suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej

Oczywiście zdecydowanie odmienne zdanie mają ukraińscy dyplomaci przebywający w Australii. Według ukraińskiej ambasady kroki podjęte przez australijski rząd wprowadzają panikę oraz plotki, jakoby miało definitywnie w najbliższym czasie dojść do wojny.

Zobacz także: Konflikt rosyjsko-ukraiński może uderzyć w rynki światowe i logistykę

Rząd amerykański także nakazuje rodzinom swoich dyplomatów opuszczenie Ukrainy. Podobnie jak Wielka Brytania

Departament Stanu USA także podjął decyzję o nakazie opuszczenia terytorium Ukrainy przez rodziny swoich dyplomatów. Decyzja ta oczywiście podyktowana jest takimi samymi czynnikami jak w przypadku Australii. Rosnące ryzyko wojny i utrata bezpieczeństwa. Co ciekawe amerykańscy urzędnicy w identyczny sposób [jak Australia] zaznaczają, że poparcie dla Ukrainy nie zostało naruszone w wyniku powyższej decyzji.

Jak czytamy w oświadczeniu Departamentu Stanu USA:

Warunki bezpieczeństwa, szczególnie wzdłuż granic Ukrainy, na okupowanym przez Rosję Krymie i we wschodniej Ukrainie kontrolowanej przez Rosję, są nieprzewidywalne i mogą ulec pogorszeniu z niewielkim wyprzedzeniem na Ukrainie, w tym w Kijowie

Na ten moment rząd amerykański podkreśla, że nie jest to ewakuacja. Jednak w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, z pewnością do takiej decyzji dojdzie — informuje Departament.

Amerykańscy urzędnicy zwracają się także bezpośrednio do swoich obywateli:

Nie podróżujcie na Ukrainę z powodu zwiększonego zagrożenia rosyjskimi działaniami wojskowymi i COVID-19. Zachowujcie zwiększoną ostrożność na Ukrainie z powodu przestępczości i niepokojów społecznych. W niektórych rejonach ryzyko jest podwyższone

Wczoraj (24.01) decyzję o wycofywaniu swoich pracowników z ambasady w Kijowie wydało także brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Jak informuje BBC, na ten moment jest to połowa personelu.

Wojna Rosji z Ukrainą. Jakie byłyby konsekwencje dla polskiej gospodarki?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker