USA

Wydatki na opiekę zdrowotną w USA wzrosną o 133,7 mld dolarów

Prezydent USA Joe Biden przedstawił założenia reformy systemu opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych. Jak wynika z raportu Bloomberg Law, wydatki na opiekę zdrowotną w USA wzrosną o prawie jedną czwartą obecnego poziomu finansowania. Obecna administracja Białego Domu planuje utworzenie nowej agencji badań zdrowotnych, wyeliminowania różnic rasowych i społeczno-ekonomicznych oraz zwiększenia gotowości narodu w zakresie zdrowia publicznego.

Wydatki na opiekę zdrowotną w USA wzrosną o 133,7 mld dolarów

Portal Blomberg informuje, że Joe Biden przedstawił w ostatni piątek wniosek budżetowy, który zawiera aż 133,7 miliardów dolarów dla Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych. Oznacza to wzrost aż o 23.4% w stosunku do uchwalonego na rok 2021 poziomu $108,6 miliardów. Demokrata planuje przeznaczyć 6,5 miliarda dolarów na budowę Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych, czyli ARPA-H. Zadaniem instytucji będzie przyspieszenie badań nad nowymi lekami i szczepieniami. Biały Dom chce również pracować nad cenami leków i rozszerzeniem Affordable Care Act.

Zobacz także: Joe Biden tworzy nowy plan rozwojowy o wartości 1,5 bln dolarów

Shalanda Young, p.o. dyrektora Biura Zarządzania i Budżetu Białego Dom, że:

Prezydent ma solidną propozycję dotyczącą opieki zdrowotnej.

Pieniądze mając także wpłynąć na Biuro Praw Obywatelskich (47,9 mln dolarów), a także do Biura Inspektora Generalnego (430 mln USD). Ogromna kwota zostanie także przyznana dla Centrum Medicare i Medicaid Services, mówimy bowiem aż o 4,3 mld dolarów zapomogi. Co ciekawe, Biuro Praw Obywatelskich dostanie tak ogromną dotację, aby wspomagać osoby transeksualne i homoseksualne. Agencja będzie walczyć z dyskryminacją osób LGBT i pomagać osobom dotkniętym homofobią i transfobią. Co ciekawe, biuro ma walczyć również z tak zwaną „poprawką Hyde’a”, która zakazuje federalnego finansowania aborcji. To może jednak wywołać walkę z Kongresem, bo nawet ze strony Demokratów nie istnieje wobec tego wspólne zdanie.

Joe Biden planuje szeroko zakrojoną współpracę z Kongresem

Niemniej jednak Joe Biden planuje szeroko zakrojoną współpracę z Kongresem w innych dokumentach związanych z budżetem.

Jak stwierdziła na konferencji Shalanda Young:

Prezydent mówi jasno, że chciałby w tym roku podjąć działania mające na celu obniżenie kosztów leków na receptę, wzmocnienie ACA, Medicaid i Medicare oraz stworzenie dodatkowych opcji pokrycia publicznego.

Jak przekonuje Bloomberg, ustawa covidowa, która rozszerzyła zakres kwalifikowania subsydiów, zrównoważyła koszty składek w planach zdrowotnych zakupionych za pośrednictwem giełd Affordable Care Act. Zwiększyła ona również dotacje dla osób o niższych dochodach. To pomogło zamknąć lukę w pokryciu dla ludzi, którzy zarabiali zbyt dużo, by tradycyjnie kwalifikować się do pomocy finansowej, ale zarabiali zbyt mało, by składki Obamacare były przystępne.

Dotacje pomagają obniżyć składki dla milionów Amerykanów.

Obecnie, jak przekonuje Young, dotacje pomagają obniżyć składki dla milionów Amerykanów. Co więcej, w propozycji budżetowej nie zabrakło informacji o opioidach. Biały Dom proponuje więcej funduszy na badania, zapobieganie, leczenie i usługi odzyskiwania zdrowia w przypadku używania opioidów. Sytuacja pogorszyła się wraz z pandemią COVID-19, jednak już znacznie wcześniej Amerykanie walczyli z przedawkowaniami i uzależnieniem od tych substancji. Z tego powodu Biały Dom poprosił o 10,7 miliarda dolarów w dyskretnym finansowaniu HHS. Daje to wzrost 3,9 miliarda dolarów w stosunku do uchwalonego poziomu z 2021.

Zobacz także: Joe Biden chwali niskie bezrobocie, choć prawda jest zupełnie inna

Pieniądze mają trafić również do byłych żołnierzy amerykańskich, ponieważ jak zaznaczono w raporcie – w tej grupie jest jeden z największych odsetek osób uzależnionych od opiodiów i innych substancji psychoaktywnych. Departament Spraw Weteranów otrzymałby również 621 milionów dolarów na programy zapobiegania i leczenia opioidów. Ponadto FDA otrzyma 6,5 mld dolarów, czyli o 477 mld więcej niż w 2021. Administracja Joe Bidena zaproponowała jednak zmniejszenie ulg podatkowych na badania nad rzadkimi chorobami z obecnych 50% na 25%. W zamian za to umożliwi FDA pobieranie opłat od firm produkujących e-papierosy.

Dziennikarze z Bloomberga informują również, że największym beneficjentem obecnej reformy opieki zdrowotnej w USA będzie Narodowy Instytut Zdrowia. Według doniesień ma otrzymać 9 mld dolarów, z czego większość (6.5 mld) przejdzie na ustanowienie agencji ARPA-H. Celem instytutu będzie rozwój postępu medycznego, praca nad szczepionkami mRNA, lekami na raka i wieloma chorobami zakaźnymi.

Budżet agencji wzrósłby do prawie 52 miliardy dolarów, co stanowi 21% wzrost w stosunku do obecnego poziomu 42,9 miliardów dolarów. To finansowanie obejmuje pieniądze ARPA-H i pozostawia około 2,5 miliarda dolarów dla innymi priorytetami agencji. Jest to wyżej wspomniany kryzys opioidowy, nierówności w zakresie zdrowia i pandemii Covid-19.

Joe Biden ogłosił „plan naprawy USA”. Bezpośrednio uderzył w Chiny

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker