Polska

Zapracowany jak student. Jak praca podczas studiów przekłada się na późniejsze zarobki?

Studenci coraz chętniej podejmują pracę. Doświadczenie zawodowe zdobyte przed lub podczas studiów wpływa na wyższe zarobki po studiach

Okres studiowania to dla polskich studentów coraz częściej nie tylko czas nauki. Coraz więcej studentów stara się pogodzić studia z pracą. Praca podczas studiów pozwala nie tylko na zdobycie cennego na rynku pracy doświadczenia zawodowego. Studenci, którzy zdobywają się na wysiłek łączenia studiów z pracą, zarabiają po studiach więcej od swoich niepracujących kolegów. Model studiowania w Polsce, podobnie jak w Europie, mocno się zmienia. Pracujących studentów przybywa, a stwierdzenia, że młodzi nie pracują, a student bawi się na koszt rodziców, są coraz częściej nieprawdziwe. 

Praca podczas studiów coraz bardziej powszechna

Łączenie studiów z pracą to dziś dla przeciętnego studenta nic wyjątkowego. Model studiowania przechodzi istotne zmiany. Coraz więcej osób uczących się na studiach decyduje się na podjęcie pracy zawodowej, jednocześnie uczęszczając na uczelnię. Za takim rozwiązaniem przemawiają korzyści ekonomiczne, możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego czy skonfrontowania swoich wyobrażeń o pracy związanej ze studiowanym kierunkiem. Studenci coraz częściej pragną także zdobycia praktycznej wiedzy, której nie zapewniają uniwersytety.

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) corocznie przeprowadza badania wśród studentów, które dotyczą także ich pracy podczas studiów. Wyniki badania z 2021 r. przywołują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w Tygodniku Gospodarczym nr 24/2023.

W Polsce 46 proc. studentów studiów I stopnia pracowało etatowo lub na samozatrudnieniu podczas studiów albo nawet przed nimi. Jeszcze częściej pracę podejmowali studenci studiów II stopnia. Aż 50 proc. z nich pracowało etatowo lub na samozatrudnieniu przed rozpoczęciem studiów, a 12 proc. podczas studiów. Odsetek ten jest nieco niższy w przypadku studentów studiów jednolitych magisterskich. To na przykład takie kierunki jak psychologia, medycyna czy prawo. Pracę w trakcie studiów podejmowało 37 proc. takich studentów.

Zobacz też: PIE: Jedna trzecia studentów w Polsce nie kończy rozpoczętych studiów

Jak praca podczas studiów przekłada się na późniejsze zarobki?

Praca podczas studiów wyraźnie się opłaca i ma wyraźnie przełożenie na zarobki osiągane po studiach – wynika z badania ELA. Na wysokość przyszłych zarobków współczesnego studenta nie tyle wpływa już czas poświęcony na zdobywanie dobrych ocen, ile osiągnięte doświadczenie zawodowe. Praca podczas studiów pozwala nie tylko dorobić w trakcie studiów, ale cieszyć się wyższym wynagrodzeniem po studiach.

Średnie wynagrodzenie absolwentów w 2021 r. źródło: opracowanie własne PIE na podstawie badania ELA, Tygodnik Gospodarczy nr 24/2023

Najwyższe wynagrodzenie otrzymują absolwenci, którzy podejmowali pracę jeszcze przed studiami. Przykładowo absolwenci studiów II stopnia posiadający doświadczenie zawodowe jeszcze sprzed studiów zarabiali w 2021 r. średnio 5593 zł, podczas gdy ich koledzy, którzy skupili się tylko na studiowaniu – 3673 zł. Z kolei ci, którzy znaleźli pracę w trakcie studiów – 5019 zł. Różnice są wyraźne i można je zaobserwować zarówno w przypadku absolwentów studiów I stopnia, II stopnia, jak i jednolitych magisterskich.

Zobacz też: Udany program zniżek studenckich Ryanair działa już szósty rok

Ukończenie studiów wpływa na wyższe zarobki

Studia same w sobie również przyczyniają się do osiągania wyższych zarobków. Znaczenie ma także poziom osiągniętego wykształcenia. Absolwenci studiów II stopnia w 2021 r., biorący udział w badaniu ELA, zarabiali średnio 4897 zł brutto, podczas gdy osoby, które ukończyły naukę po studiach I stopnia otrzymywały średnio 3982 zł brutto. Studenci podejmujący studia jednolite magisterskie cieszyły się wynagrodzeniem na poziomie 4481 zł brutto.

Najchętniej pracują studenci z Holandii

Według danych Eurostatu w 2021 r. 23% młodych ludzi z UE w wieku od 15 do 29 lat objętych kształceniem formalnym pracowało. Największy odsetek odnotowano w Holandii, gdzie wyniósł on aż 70 proc. Dalej znalazły się Dania (49 proc.) oraz Niemcy (40 proc.). Najmniejszy z kolei wyniósł w Rumunii (2 proc.) oraz na Słowacji (4 proc.).

Czy trudno połączyć naukę z pracą? W Holandii staje się to normą

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker