GospodarkaPolska

Światowa populacja zmniejszy się pierwszy raz od kilkuset lat!

Jak wskazuje badanie czasopisma The Lancet, światowa populacja zmniejszy się pomiędzy latami 2064 a 2100. Jednakże eksperci badania zaznaczają również, iż będą regiony, w których przyrost naturalny będzie dodatni. Ostatnie tendencje spadkowe w populacji na świecie odnotowywane były w połowie XIV wieku. Przyczyną tego spadku była „czarna śmierć”, a więc pandemia związana z rozprzestrzenianiem się choroby dżuma. Z kolei według badania nadchodzący spadek ludności będzie spowodowany przez inne czynniki. 

Gdzie populacja zmniejszy się, a gdzie wzrośnie?

Według szacunków ekspertów populacja wzrośnie w Afryce Północnej i Subsaharyjskiej oraz na Bliskim Wschodzie. Liczba ludności w tych regionach potroi się między rokiem 2017 (1,03 mld) i 2100 (3,07 mld). W związku z powyższym Stein Emil Vollset stwierdza:

Afryka i świat arabski będą kształtować naszą przyszłość, podczas gdy Europa i Azja cofną się pod ich wpływem. Pod koniec stulecia świat będzie wielobiegunowy, z Indiami, Nigerią, Chinami i USA jako dominującymi potęgami

Natomiast w innych regionach liczba ludności relatywnie mocno spadnie. Przewiduje się, iż w 23 krajach populacja może zmniejszyć się aż o 50 procent. Wynikać to będzie z coraz niższego wskaźnika urodzeń oraz starzenia się społeczeństwa, co spowoduje ujemny przyrost naturalny. Będą to m.in. takie kraje jak: Włochy, Hiszpania, Japonia, Tajlandia oraz Korea Południowa. W Chinach z kolei populacja spadnie z 1,4 mld ludzi aktualnie do 732 milionów w roku 2100. Ogólnie rzecz biorąc, populacja na całym świecie wzrośnie z 7,9 mld ludzi do 9,7 mld ludzi w roku 2064. Natomiast do 2100 roku populacja światowa spadnie i w owym roku wyniesie 8,79 miliarda ludzi. Ponadto niepokojące jest nadchodzące obniżenie się liczby osób w wieku produkcyjnym i idące za tym reperkusje gospodarcze.

Wykres pokazujący, iż według przewidywań światowa populacja spadnie między 2064, a 2100 rokiem.

Źródło: The Lancet

Zobacz także: Polska w czołówce nadwyżkowych zgonów. Dane są niepokojące

Co ciekawe badanie Eurostatu pokazuje, iż w Polsce również będzie relatywnie wysoki spadek liczby ludności. Do 2100 roku populacja Polski zmniejszy się aż o 10 mln osób i wyniesie 27,7 mln. Zatem perspektywy światowe i krajowe są niekorzystne.

Wykres przedstawiający przewidywany spadek Polskiej populacji, według Eurostatu.

Perspektywa populacji Polski do roku 2100 (mln)

Źródło: Eurostat

Zobacz również: Nowy rekord! W ciągu roku populacja Rosji zmniejszyła się o milion

Jakie są przyczyny nadchodzącego zmniejszenia się światowej populacji?

W historii świata za zmniejszenie się światowej populacji były odpowiedzialne głównie dwa czynniki: pandemia oraz głód. Natomiast główny autor badania Stein Emil Vollset diagnozuje, że to spadek płodności będzie główną przyczyną kurczenia się populacji na świecie w przyszłości:

Jeśli nasza prognoza jest prawidłowa, po raz pierwszy spadek liczby ludności będzie napędzany spadkiem płodności, w przeciwieństwie do wydarzeń takich jak pandemia lub głód

Rzecz jasna badanie poddane jest pewnemu ryzyku, ponieważ wizualizuje trendy w bardzo długiej perspektywie. Mimo wszystko politycy powinni wziąć pod uwagę przewidywania dotyczące zmian demograficznych i mądrze zarządzać polityką rodzinną. Wówczas, być może trend nie będzie tak silny i uda się nieco zmienić przyszłe tendencje demograficzne.

Zobacz także: Populacja Chin w ciągu 45 lat może być o połowę mniejsza niż dziś

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker