Uncategorized

Populacja Chin w ciągu 45 lat może być o połowę mniejsza niż dziś

Spadek liczby ludności w Chinach może być znacznie szybszy, niż się spodziewano, a populacja Chin zmniejszy się o połowę w ciągu następnych 45 lat, wynika z najnowszych badań, na które powołuje się South China Morning Post.

Wskaźnik dzietności w Chinach jest bardzo niski

Jak podają autorzy badań, prognoza ludności została oparta na oficjalnym wskaźniku dzietności (TFR) wynoszącym 1,3. Taki TFR odnotowano właśnie w zeszłym roku na terenie Chin. Jest to wskaźnik – znacznie poniżej dzietności na poziomie 2,15, który jest potrzebnych do utrzymania liczby ludności. Ponadto z badań wynika, że spadek TFR będzie znacznie większy, niż wcześniej szacowano.

Obecna liczba ludności Chin wynosi ponad 1,4 mld. W 2019 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozowała, że do 2065 roku Chiny będą miały nadal około 1,3 miliarda ludzi. Niemniej jednak tegoroczne dane opublikowane przez Narodowe Biuro Statystyczne Chin, pokazują że chińska populacja bardzo szybko się starzeje. To z kolei będzie niosło za sobą nie tylko poważne konsekwencje gospodarcze, ale i demograficzne.

Zobacz także: Chiny wchodzą właśnie w kryzys demograficzny. Wzrost populacji hamuje

Zeszłoroczne szacunki opublikowane w The Lancet przez naukowców z University of Washington sugerowały, że populacja Chin zmniejszy się o połowę do 2100 roku. Jednak nowe badania profesora Jiang Quanbao i jego współpracowników z Instytutu Badań nad Populacją i Rozwojem na Uniwersytecie Xian Jiaotong ostrzegły, że spadek liczby ludności w tym kraju mógł zostać poważnie niedoszacowany.

Prognoza ONZ opierała się na założeniu, że wskaźnik dzietności w Chinach pozostanie na poziomie powyżej 1,7 dziecka na kobietę. W zeszłym roku w Chinach urodziło się 12 milionów noworodków, czyli o 25 procent mniej niż szacowała ONZ. Jeśli ten trend się utrzyma, to populacja Chin może zmniejszyć się o połowę nie do 2100 roku, jak mówiły wcześniejsze szacunki, a do 2065 roku.

Chińskie władze muszą zwrócić baczną uwagę na potencjalną negatywną inercję wzrostu populacji i zawczasu opracować plan ze środkami zaradczymi” – napisał Jiang w opracowaniu opublikowanym w Journal of Xian University of Finance and Economics.

Populacja Chin się starzeje w bardzo szybkim tempie

Lu Jiehua, profesor studiów populacyjnych na Uniwersytecie Pekińskim podaje, że szybki spadek populacji w wieku produkcyjnym jest bardzo niepokojący. Dodatkowo stwierdził, że udział osób 15 – 59 lat w ogóle populacji spadnie z 70% w 2011 roku do nieco ponad 50% w 2050 roku. Zauważył również, że nie da się rozwiązać tego problemu przez migrację i Chiny muszą poradzić sobie z tym problemem już teraz.

Chiny stoją przed poważnym problemem, jakim jest szybko starzejące się społeczeństwo. Może to mieć poważne konsekwencje dla gospodarki Państwa Środka, która ciągle bazuje na olbrzymim potencjale ludnościowym.

Zobacz także: Chiński kryzys energetyczny dotarł do Pekinu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker