Europa

Kościół katolicki w Chorwacji dostał 160 mln euro z funduszu unijnego

Kościół katolicki w Chorwacji otrzymał rekordowe dofinansowanie z UE na odbudowę budynków sakralnych po fali trzęsień ziemi, które nawiedzały kraj przez ostatnie dwa lata. 

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości UE

Największym zdobywcą pieniędzy z Funduszu Solidarności UE jest Kościół katolicki. Chorwacja została nawiedzona przez niszczycielskie trzęsienia ziemi, które nawiedziły powiaty Sisak-Moslavina, Karlovac i Zagrzeb w grudniu 2020 roku i styczniu 2021 roku. Katastrofa nastąpiła zaledwie kilka miesięcy po wcześniejszym trzęsieniu ziemi, które dotknęło Zagrzeb i jego okolice w marcu 2020 roku. W 2020 roku Komisja przyznała Chorwacji wsparcie z FSUE w wysokości około 684 mln euro.

Tym razem szczególnie wysokie wsparcie trafiło do Kościoła katolickiego w 2021 roku. Większość świątyń jest nie tylko obiektami sakralnymi, ale również istotnymi atrakcjami turystycznymi z uwagi na architekturę. Pomoc finansowa pomoże również sfinansować odbudowę kluczowej infrastruktury w dziedzinie energetyki, wody i ścieków, telekomunikacji, transportu, zdrowia i edukacji.

Zobacz także: Młodzi Polacy są znacznie mniej religijni niż ich rodzice

Kościół katolicki w Chorwacji – najwięcej środków otrzyma Zagrzeb

W Chorwacji jedna trzecia projektów związanych z odbudową dziedzictwa kulturowego obejmuje budowle sakralne, które uległy zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w Zagrzebiu i Baniji. Najwięcej środków zostanie przeznaczonych na odbudowę Katedra w Zagrzebiu. Funduszu Solidarności UE przeznaczy na ten cel 190 mln kun (ok. 25,3 mln euro).

Elisa Ferreira, komisarz ds. spójności i reform, powiedziała:

Chorwacja przeszła dwa straszliwe trzęsienia ziemi w marcu 2020 r. i ponownie serię trzęsień ziemi w grudniu 2020 r. i styczniu 2021 r. Wsparcie finansowe z Funduszu Solidarności UE dla Chorwacji przyczyni się do niezbędnej naprawy wysiłków po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniami ziemi i jest to widoczny znak solidarności UE.

Zobacz także: Chorwacja połączyła się z półwyspem Pelješac. Pomoże w tym nowy most

Kościół katolicki w Chorwacji otrzyma rekordowe środki, które okażą się wsparciem w odbudowie zniszczonych świątyń. Warto jednak zaznaczyć, że Kościół nie ma w obowiązku korzystać z zamówień publicznych podczas wykonywania prac. W otrzymaniu dofinansowania dużym wsparciem okazało się wynajęcie specjalistów do przygotowania pełnej dokumentacji według unijnych wymogów.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker