Polska

Polska Spółka Gazownictwa w 2022 roku wybuduje 89 tys. przyłączy do sieci gazowej

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) planuje w tym roku wykonać 89 tys. przyłączy do sieci gazowej. W 2023 roku planowane jest wykonanie dodatkowych 45 tys. przyłączy. Tymczasowo jednak wstrzymano podpisywanie kolejnych umów ze względu na poszukiwania inwestorów. 

Popyt na gaz w Polsce rośnie

Według PSG w ciągu najbliższych dwóch lat na działalność przyłączeniową spółka planuje przeznaczyć 2 mld zł. Z uwagi na rosnące potrzeby rynku, spółka od trzech lat regularnie zwiększa skalę swojej działalności. Umowy na szacowane przyłączenia zostały podpisane w ubiegłych latach. Jednak przedstawiciele twierdzą, że chętnych jest więcej, niż wynoszą aktualnie możliwości PSG. Wobec tego potrzebne są dodatkowe fundusze, które pozwolą na zrealizowanie większej liczby zamówień.

PSG

Zobacz także: Rosja zwiększy dostawy gazu do Europy. Moskwa stawia jeden warunek

PSG – planowane inwestycje

Właścicielem spółki jest PGNiG, jednak z uwagi na trudną sytuację w branży energetycznej, PSG zmuszona jest szukać funduszy na własną rękę. Dotychczas część środków pochodziło z taryfy przyznanej przez URE, większość była jednak finansowana z wypracowanego zysku oraz wsparcia udzielanego przez PGNiG SA. Z uwagi na rosnące ceny gazu, GK PGNiG musiała przeznaczyć środki na zabezpieczenie kontraktów gazowych.

PSG prowadzi rozmowy m.in. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Negocjacje obejmują plany większego zaangażowania NFOŚiGW w finansowanie infrastruktury gazowej, która jest integralną częścią programu Czyste Powietrze. Szansą na rozwój działalności Polskiej Spółki Gazownictwa jest stworzenie osobnego programu dotacji na rozbudowę i przyłączenia do sieci. Podobne fundusze istnieją już w branżach elektroenergetyki czy ciepłownictwa. Obecnie udział klienta w inwestycji wynosi zazwyczaj poniżej 20%. Rozważane jest dotowanie bezpośrednio inwestycji PSG w infrastrukturę gazową. Inną możliwością jest partycypowanie klientów nie tylko w kosztach przyłączania, ale też w kosztach budowy sieci gazowej.

Zobacz także: Gazociąg IGB: Bułgaria traci przez grecką firmę 750 tys. euro dziennie

Dodatkowe środki finansowe umożliwią kontynuowanie działalności przyłączeniowej w Polsce i podpisywanie nowych umów. Oprócz działalności przyłączeniowej PSG prowadzi również prace mające na celu utrzymanie i modernizację istniejącej sieci gazowej w Polsce.

Zobacz także: DHL Express stawia na ciężarówki zasilane ciekłym gazem ziemnym LNG

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker