Polska

Polska Spółka Gazownictwa w 2022 roku wybuduje 89 tys. przyłączy do sieci gazowej

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) planuje w tym roku wykonać 89 tys. przyłączy do sieci gazowej. W 2023 roku planowane jest wykonanie dodatkowych 45 tys. przyłączy. Tymczasowo jednak wstrzymano podpisywanie kolejnych umów ze względu na poszukiwania inwestorów. 

Popyt na gaz w Polsce rośnie

Według PSG w ciągu najbliższych dwóch lat na działalność przyłączeniową spółka planuje przeznaczyć 2 mld zł. Z uwagi na rosnące potrzeby rynku, spółka od trzech lat regularnie zwiększa skalę swojej działalności. Umowy na szacowane przyłączenia zostały podpisane w ubiegłych latach. Jednak przedstawiciele twierdzą, że chętnych jest więcej, niż wynoszą aktualnie możliwości PSG. Wobec tego potrzebne są dodatkowe fundusze, które pozwolą na zrealizowanie większej liczby zamówień.

PSG

Zobacz także: Rosja zwiększy dostawy gazu do Europy. Moskwa stawia jeden warunek

PSG – planowane inwestycje

Właścicielem spółki jest PGNiG, jednak z uwagi na trudną sytuację w branży energetycznej, PSG zmuszona jest szukać funduszy na własną rękę. Dotychczas część środków pochodziło z taryfy przyznanej przez URE, większość była jednak finansowana z wypracowanego zysku oraz wsparcia udzielanego przez PGNiG SA. Z uwagi na rosnące ceny gazu, GK PGNiG musiała przeznaczyć środki na zabezpieczenie kontraktów gazowych.

PSG prowadzi rozmowy m.in. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Negocjacje obejmują plany większego zaangażowania NFOŚiGW w finansowanie infrastruktury gazowej, która jest integralną częścią programu Czyste Powietrze. Szansą na rozwój działalności Polskiej Spółki Gazownictwa jest stworzenie osobnego programu dotacji na rozbudowę i przyłączenia do sieci. Podobne fundusze istnieją już w branżach elektroenergetyki czy ciepłownictwa. Obecnie udział klienta w inwestycji wynosi zazwyczaj poniżej 20%. Rozważane jest dotowanie bezpośrednio inwestycji PSG w infrastrukturę gazową. Inną możliwością jest partycypowanie klientów nie tylko w kosztach przyłączania, ale też w kosztach budowy sieci gazowej.

Zobacz także: Gazociąg IGB: Bułgaria traci przez grecką firmę 750 tys. euro dziennie

Dodatkowe środki finansowe umożliwią kontynuowanie działalności przyłączeniowej w Polsce i podpisywanie nowych umów. Oprócz działalności przyłączeniowej PSG prowadzi również prace mające na celu utrzymanie i modernizację istniejącej sieci gazowej w Polsce.

Zobacz także: DHL Express stawia na ciężarówki zasilane ciekłym gazem ziemnym LNG

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker