Uncategorized

Wzrost gospodarczy w Egipcie kolejny rok powyżej 5%

Projekt budżetu Egiptu na rok budżetowy 2022/23 zakłada wzrost gospodarczy w Egipcie na poziomie 5,7% i jest to rezultat podobny do obecnego. Egipski rząd stara się natomiast utrzymać ekspansję gospodarczą na właściwym torze – powiedział minister finansów Mohamed Maiit w środowym oświadczeniu.

Wzrost gospodarczy w Egipcie wyraźnie powyżej 5%

Egipt w dużej mierze opiera się na turystyce, ale udało mu się utrzymać ogólny wzrost gospodarczy pomimo globalnych ograniczeń i blokad podróży. Oczekuje się, że wzrost gospodarczy osiągnie 5,6% w roku fiskalnym, który kończy się w czerwcu 2022 roku. Takie informacje przekazał minister planowania Hala al-Saeed w listopadzie ubiegłego roku, na którą powołuje się Reuters.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wzrost gospodarczy w Egipcie był w 2020 roku dodatni. Tym samym Egipt był jednym z niewielu krajów z grona rynków wschodzących, który odnotowały wzrost w 2020 r. Jak podaje MFW jest to wynik rządowego wsparcia dla sektorów najbardziej dotkniętych pandemią.

Jak wynika z oświadczenia egipskich władz, projekt budżetu ma również na celu zmniejszenie deficytu do 6,1% przy jednoczesnym ograniczeniu zadłużenia do poziomu poniżej 90% PKB.

Perspektywy dla egipskiej gospodarki są bardzo dobre

Egipt obecnie jest jednym z najszybciej rozwijających się państw Afryki. W kraju prowadzony jest szereg gigainwestycji, jak budowa nowej stolicy Egiptu, czy też inwestycja w kolej dużych prędkości. Wspomniany projekt kolejowy zakłada inwestycje na poziomie blisko 4,5 mld dolarów. W ramach działań ma powstać kolej dużych prędkości, która połączy wybrzeże Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego. Linia kolejowa ma mieć 660 km długość i możliwość transportu 30 mln pasażerów rocznie.

Skala jest adekwatna do rosnącej populacji Egiptu. W lutym 2020 roku liczba ludności Egiptu przekroczyła 100 mln. Szacuje się, że na koniec 2021 roku wynosiła ona już blisko 103 mln mieszkańców.

Wzrost gospodarczy i potencjał ludzki sprawiają, że Egipt z każdym rokiem będzie coraz ważniejszym graczem na geopolitycznej mapie świata. Niemniej jednak zwraca się uwagę, że to właśnie przeludnienie kraju jest dla Egiptu jednym z dwóch największych zagrożeń. Drugim największym zagrożeniem, według egipskich władz, jest terroryzm.

Zobacz także: Obecność Polski w Afryce jest zbyt mała! A to kontynent z potężnym potencjałem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker