Chiny

Susza w Chinach. Wstrzymano pracę niektórych fabryk, wprowadzono racjonowanie energii

Chiny obecnie zmagają się z największą od ponad sześćdziesięciu lat falą upałów. W dziesiątkach miast temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza, dochodzi do racjonowania energii, a praca niektórych fabryk została wstrzymana. Susza w Chinach poważnie oddziałuje na przemysł, w niektórych regionach zostały podjęte prace zmierzające do modyfikacji pogody. 

Susza w Chinach – wstrzymano pracę niektórych zakładów produkcyjnych

Wybrane fabryki w południowo-zachodnich Chinach wstrzymały pracę z uwagi na utrzymujący się niski poziom wód. Susza, która nawiedza kraj, uniemożliwia produkcję prądu w elektrowniach wodnych. Wskazanym zakładom produkcyjnym nakazano racjonowanie energii. W związku z tym fabryki produkujące panele słoneczne, cement i mocznik wstrzymały produkcje lub ją ograniczyły. Agencja Xinhua poinformowała również o dotkliwych suszach zagrażającym setkom tysięcy hektarów upraw.

W prowincji Syczuan nakazano wstrzymanie pracy w prawie wszystkich fabrykach na sześć dni, aby złagodzić niedobór prądu w regionie. Syczuan to kluczowy region w kontekście produkcji półprzewodników dla przemysłu. Szacuje się zatem, że racjonowanie energii uderzy w zakłady należące do największych światowych firm elektronicznych, m.in. Apple czy Intel. To również miejsce, gdzie znajdują się największe chińskie fabryki litu. Tymczasowe ich zamknięcie może po raz kolejny wywindować ceny pierwiastka niezbędnego do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych (Więcej: Chiny dominują przemysł baterii jonowo-litowych. USA i Europa z niewielkim udziałem w rynku), co odbije się na kondycji branży motoryzacyjnej. Według informacji podanej przed media, w Syczuanie w 19 z 21 miast zawieszono produkcję we wszystkich fabrykach na okres jednego tygodnia. Oprócz Syczuanu, problemy z energią występują także w Jiangsu, Anhui i Zhejiang. W niektórych regionach trwają prace zmierzające do modyfikacji pogody.

Jak donoszą media, poziom wód w zbiornikach w ciągu miesiąca miał się obniżyć nawet o połowę. Co więcej, w analogicznym okresie odnotowano większy popyt na energię, w związku z pracą klimatyzatorów. Władze administracyjne w środkowych i północnych Chinach nakazały zastosowanie środków nadzwyczajnych mających na celu zapewnienie dostaw wody pitnej, z uwagi na nikłe opady deszczu w tym sezonie.

Zobacz także: Wielka susza we Francji. Rzeki wysychają, lasy płoną, a energetyka i rolnictwo są w kryzysie [ANALIZA]

Fala upałów najwyższa w historii prowadzenia rejestru

Wzrost produkcji fabryk i sprzedaży detalicznej osłabł w lipcu. Ożywienie gospodarcze zostało zatrzymane po blokadach w Szanghaju i innych środków mających na celu nałożenie obostrzeń epidemicznych (Więcej: Dramatyczna sytuacja w porcie w Szanghaju! Historyczne zatory).

Z perspektywy zwykłych obywateli trwająca fala upałów wywołała wzrost zapotrzebowania na klimatyzację w biurach i domach. Nie można bagatelizować tego zjawiska, gdyż klimatyzatory są podstawowym wyposażeniem każdego mieszkania w ChRL. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców przeciętnego miasta, generuje to ogromne obciążenie dla całej sieci. Dodatkowo wysokie temperatury oddziałują destrukcyjnie na plony. W niektórych miastach ceny warzyw i owoców wzrosły o blisko 13% r/r.

Zobacz także: Pracownicy portu w Liverpoolu będą strajkować. Szykuje się paraliż

Południe zmaga się z ekstremalnymi upałami, które powodują susze na wybranych obszarach. Na północy Chin coraz częściej mówi się o falach powodzi również niszczących plony. Z perspektywy rolnictwa kluczowymi miesiącami są sierpień oraz wrzesień. To właśnie wtedy kształtuje się jesienna produkcja zbóż.

Jak donosi agencja Reutera, regiony opierające swoją działalność przemysłową na rzece Jangcy muszą rozmieszczać pompy i rakiety do zasiewania chmur. Susza niebezpiecznie obniża poziom wody. Ponadto oczekuje się, że fala upałów będzie trwać w kolejnych tygodniach. W ciągu minionego miesiąca w środkowym i dolnym biegu Jangcy odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza. Komisja ds. Zasobów Wodnych Jangcy podała, że opady deszczu w zlewni rzeki Jangcy spadły o ok. 30% w lipcu i aktualnie są prawie o 60% niższe niż normalnie o tej porze.

Eksperci z Chińskiego Narodowego Centrum Klimatu w oficjalnym dzienniku Science and Technology Daily poinformowali, że trwająca fala upałów prawdopodobnie potrwa do końca sierpnia, czyniąc ją najdłużej utrzymującym się okresem ekstremalnych temperatur od roku 1961, a więc od początku prowadzenia rejestru.

Susza rolnicza w 14 województwach w Polsce! Jakie będą konsekwencje?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker