EnergetykaGospodarkaPolska

Energa Wytwarzanie wybuduje kolejną farmę fotowoltaiczną

Energa Wytwarzanie z Grupy ORLEN wybuduje w południowej Polsce farmę fotowoltaiczną o mocy 130 MW. Obiekt będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 60 tys. gospodarstw domowych.

Największa farma fotowoltaiczna w południowej Polsce

Spółka zależna Energi z Grupy ORLEN przejęła od największego dewelopera farm solarnych w Europie, brytyjskiej firmy Lightsource, projekt farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na Dolnym Śląsku. Warto zaznaczyć, że na skutek transakcji Energa Wytwarzanie weszła w posiadanie spółki celowej, do której należą wszelkie prawa do budowy oraz komplet potrzebnych pozwoleń. W praktyce oznacza to, że zgodnie z harmonogram budowa największej farmy fotowoltaicznej w południowej Polsce ruszy jeszcze w kwietniu tego roku. Instalacja o mocy zainstalowanej 130 MW, z potencjałem do zwiększenia do 170 MW, w pierwszym roku eksploatacji będzie w stanie wytworzyć ponad 145 GWh energii elektrycznej, z możliwością zwiększenia produkcji w przyszłości.

Zobacz także: Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł!

Energa Wytwarzania buduje kolejne farmy fotowoltaiczne

Fotowoltaika odgrywa bardzo ważną rolę w strategii Grupy ORLEN. Świadczy o tym między innymi fakt, że jedynie ubiegłym roku łączne moce zainstalowane w należących do koncernu źródłach fotowoltaicznych wzrosły o 64 MW do obecnych ok. 100 MW. W 2023 roku Energa Wytwarzanie uruchomiła i rozbudowała dwie farmy solarne znajdujące się na terenie województwa wielkopolskiego — PV Gryf oraz PV Wielbark — kolejno do 25 oraz 70 MW. Ponadto w zeszłorocznym marcu ruszyły prace nad powstaniem farmy PV Mitra, której łączna moc wyniesie 65 MW. Instalacja ta powstaje na należących Energi gruntach w gminie Przykona, w województwie wielkopolskim, zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów. Do tego w realizacji jest również budowa PV Żuki, farmy fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej wynoszącej 2,4 MW.

Akwizycje Energi Wytwarzanie

Ponadto Grupa ORLEN kontynuuje proces akwizycji kolejnych instalacji OZE, w tym źródeł fotowoltaicznych oraz farm wiatrowych. W lipcu Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup dwóch projektów. Pierwszym z nich jest projekt Opalenica, obejmujący trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Drugim – hybrydowy projekt Sompolno, który łączy turbiny wiatrowe o mocy 26 MW oraz instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Projekt Opalenica ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w grudniu 2023 roku, natomiast Sompolno ok. pół roku później, w czerwcu 2024 roku. Łącznie nabywane aktywa w ciągu roku będą w stanie wytworzyć 111 GWh energii, czyli równowartość zużycia ponad 55 tys. gospodarstw domowych.

Zobacz także: Rating ESG spółki ORLEN w górę

W październiku zaś Spółka zależna Energi podpisała z firmą Lewandpol Holding przedwstępną umowę nabycia spółki celowej, realizującej projekt budowy nowych hybrydowych źródeł odnawialnych „Kleczew Solar & Wind”. Projekt ten podzielony jest na trzy etapy, z których pierwszy obejmuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 193,1 MW oraz farmy wiatrowej o mocy 19,2 MW. W ramach kolejnych dwóch etapów moc zainstalowana farmy fotowoltaicznej ma wzrosnąć docelowo o maksymalnie ok. 122 MW. Dzięki temu cała instalacja hybrydowa osiągnąć nawet 334 MW mocy zainstalowanej. Według wstępnych szacunków powstająca instalacja będzie w stanie w ciągu roku wyprodukować energię niezbędną do zasilenia ok. 200 tys. gospodarstw domowych. Co więcej, projekt przewiduje możliwość przyszłej rozbudowy o kolejne turbiny wiatrowe oraz magazyn energii.

9 GW czystej energii

Zgodnie z przyjętą strategią przez koncern strategia, do końca 2030 roku Grupa ORLEN będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW, obejmującymi m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, elektrownie wodne oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. Drogę do realizacji tego celu wytyczą przede wszystkim realizowane w ramach strategii ORLEN2030 inwestycje w energetykę odnawialną, których łączna wartość ma wynieść 120 mld zł.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

ORLEN powołał spółkę, mającą wspomóc rozwój energetyki wiatrowej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker