Uncategorized

Eksport USA: Stany Zjednoczone największym eksporterem LNG na świecie!

Jak donosi Bloomberg, Stany Zjednoczone w grudniu wyprzedziły Katar pod względem produkcji LNG. Eksport  z USA gazu płynnego osiągnął rekordowy wolumen.

Eksport LNG z USA do Europy

W zeszłym miesiącu amerykańskie dostawy skroplonego gazu ziemnego były rekordowe z uwagi na kryzys energetyczny w Europie. Dominująca pozycja Stanów Zjednoczonych wynika również z inwestycji w gaz łupkowy oraz instalacje skraplające. Dzięki nim USA zyskało status światowego lidera, detronizując Katar.

Szacuje się, że od 2010 roku produkcja gazu wzrosła o ok. 70%. Co więcej, w tym roku ma zostać ukończona modernizacja terminalu Venture Global LNG Calcasieu Pass, który zwiększy możliwości amerykańskiej gospodarki w zakresie eksportu.

Zobacz także: Chiny wyprzedziły USA i stały się głównym partnerem handlowym Unii

Czy Stany Zjednoczone utrzymają pozycję lidera?

Pomimo że eksport LNG z USA jest rekordowy, a w nowy terminal pozwoli zwiększyć efektywność wysyłki, pozycja lidera może zostać wkrótce utracona na rzecz Kataru lub Australii. Wolumen eksportu jest bardzo wyrównany, a USA zaledwie o włos przewyższa Katar. Zdaniem analityków jakiekolwiek problemy z produkcją mogą sprawić, że państwo leżące na Półwyspie Arabskim wyprzedzi Stany Zjednoczone.

Muqsit Ashraf, starszy dyrektor zarządzający globalnej praktyki energetycznej Accenture, powiedział:

Katar i Stany Zjednoczone będą rywalizować o miano największych producentów LNG na świecie w ciągu następnej dekady.

Zobacz także: Rekordowo wysoki eksport odpadów z USA do krajów Ameryki Łacińskiej

Aktualnie jednak eksport LNG z USA może uratować Europę przed pogłębiającym się niedoborem surowców i złagodzić globalny kryzys dostaw. Dostawcy w krajach UE zmagają się z rekordowo niskimi zapasami. W grudniu zagraniczny nabywcy kupili 13% wyprodukowanego gazu w USA, co jest 7-krotnym wzrostem w porównaniu z rokiem 2016. Bardziej efektywny eksport był możliwy dzięki nowej infrastrukturze, która umożliwia bezpieczną wysyłkę paliwa z kraju. Na podstawie informacji przedstawionych przez Bloomberga, z amerykańskich terminali wysłano w ubiegłym roku 1043 ładunków, przy czym połowa z nich trafiła do krajów azjatyckich, jedna trzecia zaś na rynek europejski.

Polecane artykuły

Back to top button