Uncategorized

Eksport USA: Stany Zjednoczone największym eksporterem LNG na świecie!

Jak donosi Bloomberg, Stany Zjednoczone w grudniu wyprzedziły Katar pod względem produkcji LNG. Eksport  z USA gazu płynnego osiągnął rekordowy wolumen.

Eksport LNG z USA do Europy

W zeszłym miesiącu amerykańskie dostawy skroplonego gazu ziemnego były rekordowe z uwagi na kryzys energetyczny w Europie. Dominująca pozycja Stanów Zjednoczonych wynika również z inwestycji w gaz łupkowy oraz instalacje skraplające. Dzięki nim USA zyskało status światowego lidera, detronizując Katar.

Szacuje się, że od 2010 roku produkcja gazu wzrosła o ok. 70%. Co więcej, w tym roku ma zostać ukończona modernizacja terminalu Venture Global LNG Calcasieu Pass, który zwiększy możliwości amerykańskiej gospodarki w zakresie eksportu.

Zobacz także: Chiny wyprzedziły USA i stały się głównym partnerem handlowym Unii

Czy Stany Zjednoczone utrzymają pozycję lidera?

Pomimo że eksport LNG z USA jest rekordowy, a w nowy terminal pozwoli zwiększyć efektywność wysyłki, pozycja lidera może zostać wkrótce utracona na rzecz Kataru lub Australii. Wolumen eksportu jest bardzo wyrównany, a USA zaledwie o włos przewyższa Katar. Zdaniem analityków jakiekolwiek problemy z produkcją mogą sprawić, że państwo leżące na Półwyspie Arabskim wyprzedzi Stany Zjednoczone.

Muqsit Ashraf, starszy dyrektor zarządzający globalnej praktyki energetycznej Accenture, powiedział:

Katar i Stany Zjednoczone będą rywalizować o miano największych producentów LNG na świecie w ciągu następnej dekady.

Zobacz także: Rekordowo wysoki eksport odpadów z USA do krajów Ameryki Łacińskiej

Aktualnie jednak eksport LNG z USA może uratować Europę przed pogłębiającym się niedoborem surowców i złagodzić globalny kryzys dostaw. Dostawcy w krajach UE zmagają się z rekordowo niskimi zapasami. W grudniu zagraniczny nabywcy kupili 13% wyprodukowanego gazu w USA, co jest 7-krotnym wzrostem w porównaniu z rokiem 2016. Bardziej efektywny eksport był możliwy dzięki nowej infrastrukturze, która umożliwia bezpieczną wysyłkę paliwa z kraju. Na podstawie informacji przedstawionych przez Bloomberga, z amerykańskich terminali wysłano w ubiegłym roku 1043 ładunków, przy czym połowa z nich trafiła do krajów azjatyckich, jedna trzecia zaś na rynek europejski.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker