Polska

Zagraniczni turyści znów zwiedzają Polskę. Rekordowe zainteresowanie z Czech

Liczba zagranicznych turystów w Polsce wyniosła 2,5 mln osób w okresie od stycznia do maja 2023 r., osiągając jednocześnie wynik zbliżony do poziomów sprzed pandemii COVID-19

Pandemia COVID-19 mocno odbiła się na turystyce, podobnie jak wysoka inflacja. Ruch turystyczny z zagranicy wraca jednak do poziomów sprzed wybuchu pandemii. Zagraniczni turyści znów zwiedzają Polskę, a rekordowe zainteresowanie naszym krajem przejawiają… Czesi. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) przeanalizował dane GUS oraz Google Trends dotyczące ruchu turystycznego z zagranicy. Oto wnioski.

  • Liczba zagranicznych turystów w Polsce wyniosła 2,5 mln osób w okresie od stycznia do maja 2023 r.
  • Zainteresowanie podróżami do Polski rekordowo wzrosło wśród Czechów. 
  • Turyści zagraniczni stanowią niecałe 20 proc. wszystkich osób korzystających z polskich baz noclegowych.

Zagraniczni turyści znów zwiedzają Polskę

Turystyka w ostatnich latach nie miała lekko. Najpierw pandemia COVID-19, a potem wysoka inflacja i napięta sytuacja geopolityczna sprawiły, że wiele obiektów boryka się ze zmniejszonym zainteresowaniem swoimi usługami. 

Dane pozwalają jednak z coraz większym optymizmem patrzeć na odbudowę turystyki po trudniejszym okresie. Zagraniczni turyści znów zwiedzają Polskę – ruch turystyczny z zagranicy do naszego kraju powrócił do poziomów sprzed pandemii. Jak dotąd GUS dysponuje danymi do maja 2023 r. Według nich do Polski w ciągu pierwszy pięciu miesięcy 2023 r. przyjechało 2,5 mln osób z zagranicy. W tym samym okresie 2018 r. liczba ta wynosiła 2,45 mln, a 2019 r. – 2,55 mln. 

Analitycy PIE w swoim Tygodniku Gospodarczym nr 34/2023 piszą:

Turyści zagraniczni stanowią niecałe 20 proc. wszystkich osób korzystających z polskich baz noclegowych.

Takie dane przedstawia GUS, a odsetek ten w ostatnich latach pozostaje na stałym poziomie. Warto jednak zaznaczyć, że nie bierze on pod uwagę wszystkich obiektów noclegowych. Dane obejmują obiekty posiadające co najmniej 10 miejsc noclegowych. 

Wśród najpopularniejszych województw bez niespodzianek. Turyści z zagranicy najchętniej odwiedzają Mazowsze i Małopolskę (po 600 tys. osób). Na trzecim miejscu plasuje się województwo zachodniopomorskie z wynikiem 284 tys. osób. 

Zobacz też: Turystyka w UE – w 2021 roku jedynie 13% Polaków wyjechało za granicę

Moda na Polskę wśród Czechów?

W tym roku rekordowym zainteresowaniem Polska cieszy się wśród Czechów. Dane GUS (do maja 2023 r.) wskazują, że nasz kraj odwiedziła niespotykana dotąd liczba naszych południowych sąsiadów. Łącznie przez 5 miesięcy do Polski przyjechało 105 tys. Czechów. To o 84 proc. więcej niż przed rokiem! Turystyka z Czech mocno się poprawiła również względem poziomów przedpandemicznych. Wówczas Polskę odwiedzało nie więcej niż 70 tys. Czechów. Pozostaje czekać na dane za okres wakacyjny, ale wiele wskazuje, że będą one równie dobre.

Analitycy PIE postanowili przyjrzeć się zainteresowaniu Polską w Czechach, wykorzystując narzędzie Google Trends. Analitycy postanowili sprawdzić częstotliwość szukania informacji dotyczących Polski w wyszukiwarce Google. Co mówią te dane? Liczba zapytań kierowana do Google wzrosła o 42 proc. względem średniej z lat 2016-2022.

Zobacz też: Grecki rząd oferuje darmowe wakacje na Rodos dla turystów

Co ciekawe, zainteresowanie podróżami do Polski wzrosło także znacznie wśród Słowaków. Wyniki Google Trends w tym roku są najwyższe od ponad 10 lat. Liczba zapytań kierowana do Google o Polskę wśród słowackich internautów wzrosła o 9,5 proc. względem średniej z lat 2016-2022. Wzrost zainteresowania przejawiają także Niemcy i Litwini, choć w znacznie mniejszym stopniu od Czechów czy Słowaków. 

Do danych pochodzących z Google Trends oczywiście dobrze jest podchodzić z pewnym dystansem. Mogą one sygnalizować pewien trend, jednak mają swoje wady i można zarzucić im niepełną rzetelność.

Zobacz też: Coraz lepsze perspektywy dla branży turystycznej w Europie. Nie brakuje jednak wyzwań

Wzrost cen w obiektach noclegowych

Ceny w obiektach noclegowych wzrosły względem poprzednich lat. Dane dotyczące noclegów w apartamentach wskazują, że za tygodniowy pobyt dla rodziny z dwójką dzieci trzeba obecnie zapłacić ok. 10 proc. więcej niż przed rokiem.

Według raportu ZBB, nad morzem najmocniej podrożały ceny apartamentów na Helu (o 31 proc. r/r.)  oraz w Świnoujściu (o 15 proc. r/r.). Średnio nocleg w apartamencie nad polskim morzem podrożał o 10,4 proc

Zdecydowanie bardziej podrożały apartamenty w górach – o 21 proc. Liderem wzrostu cen w tej kategorii jest Karpacz. Za noc dla rodziny z dwójką dzieci trzeba zapłacić 44 proc. więcej niż przed rokiem.

Media silnie obniżają wydatki turystów przez relacjonowanie brutalnych wydarzeń [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker