Gospodarka

USA stanie się niewypłacalne, jeżeli nie dojdzie do porozumienia!

Jeżeli Kongres w Stanach Zjednoczonych nie podejmie konkretnych decyzji w sprawie czasowego zniesienia limitu zadłużenia, może dojść do bezprecedensowej i historycznej sytuacji. Być może USA stanie się niewypłacalne, a to z pewnością zachwieje światową gospodarką i doprowadzi do kryzysu finansowego. Demokraci i republikanie mają odmienne zdania w tej kwestii, co stwarza problemy.

Czym jest limit zadłużenia w Stanach Zjednoczonych?

Według definicji limit zadłużenia to górna granica całkowitej kwoty pieniędzy, którą rząd federalny może pożyczyć za pośrednictwem amerykańskich bonów skarbowych i obligacji oszczędnościowych, aby spłacić swoje zobowiązania finansowe. Wedle Konstytucji Stanów Zjednoczonych, aby rząd mógł zaciągnąć pożyczkę, niezbędna jest zgoda Kongresu. Z kolei sam limit zadłużenia został wprowadzony w pierwszej połowie XX wieku. Obecnie limit zadłużenia oraz samo zadłużenie USA wynosi 28,91 biliona dolarów. Wynika to z faktu, iż Kongres, co chwile podnosi owy limit o kwotę, na jaką rząd chce się zadłużyć. Limit zadłużenia wprowadzony jest w wielu gospodarkach. Ma on służyć zapobieganiu zbyt nadmiernemu zadłużaniu się państwa. Zbyt wysoki dług publiczny prowadzi m.in. do podwyższania podatków w przyszłości oraz mniejszej wiarygodności kredytowej danego kraju.

Demokraci i republikanie

W Stanach Zjednoczonych panuje system dwupartyjny. Na politykę wpływ mają przede wszystkim demokraci oraz republikanie. Demokraci wyznają poglądy lewicowe oraz liberalne. Zatem są oni m.in. za utrzymywaniem oraz rozwojem polityki socjalnej, prawami dla LGBT czy równouprawnieniami. Natomiast republikanie wyznają ideę tzw. konserwatyzmu amerykańskiego. W związku z tym głoszą poglądy bardziej wolnorynkowe w sferze ekonomii oraz konserwatywne w sferze światopoglądowej. Aktualnie w Senacie Kongresu Stanów Zjednoczonych demokratów jest 48, republikanów 50 oraz 2 osoby są bezpartyjne, jednak stowarzyszone z demokratami. Aby ustawa o czasowym zniesieniu limitu zadłużenia mogła przejść, potrzebne jest 60 głosów. Partia republikańska nie jest skora do pomocy demokratom w tej kwestii, sądząc, iż to oni powinni brać odpowiedzialność za limit zadłużenia. Z drugiej strony partia demokratyczna zwraca uwagę, że obie partie zaciągały wysokie pożyczki na przestrzeni ostatnich lat. W związku z tym istnieje rozbrat w kwestii polityki zadłużeniowej. Natomiast decyzje należy podjąć natychmiast, aby ustawa weszła w życie jak najszybciej.

Zobacz także: USA uwolnią rezerwy ropy w celu obniżenia cen energii i benzyny

Czy USA stanie się niewypłacalne? Yellen ostrzega

Jeżeli nie dojdzie do porozumienia w Kongresie, Stany Zjednoczone staną się niewypłacalne między 15 grudnia a 28 stycznia. Szczególnie ważną datą jest 15 grudnia. Wówczas Departament Skarbu zobowiązany jest do wpłaty określonej kwoty na Fundusz Powierniczy Autostrady (118 mld USD). Jeżeli należności z tytułu podatku od osób prawnych okażą się zbyt małe, Departament Skarbu może nie wpłacić tej sumy i utracić płynność finansową. W związku z tym Janet L. Yellen sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych stwierdziła:

Nie mogę przecenić, jak ważne jest, aby Kongres zajął się tą kwestią [limitu zadłużenia]. Ameryka musi płacić rachunki w całości i w terminie. Jeżeli tego nie zrobimy, wypatroszymy nasz obecny powrót do zdrowia gospodarczego

Ponadto już we wrześniu sekretarz Yellen nakłaniała do zniesienia limitu zadłużenia. Jej zdaniem pułap zadłużenia jest destrukcyjny i sprawia zagrożenie dla gospodarki. Warto zaznaczyć, iż już w październiku USA stanęło w obliczu niewypłacalności. Wówczas Kongres podwyższył pułap zadłużenia o 480 miliardów dolarów. Pozwoliło to rządowi na zaciąganie pożyczek do grudnia. Z kolei teraz rząd znów utracił płynność finansową, co prowadzi do konieczności podwyższenia owego limitu. Z kolei Shai Akabas, dyrektor ds. polityki gospodarczej w Bipartisan Policy Center daje do zrozumienia, iż z decyzją nie można czekać do końca grudnia:

Ci, którzy wierzą, że limit zadłużenia można bezpiecznie zepchnąć pod sam koniec grudniowego spiętrzenia legislacyjnego są źle poinformowani. Kongres flirtowałby z finansową katastrofą, gdyby wyjechał na wakacyjną przerwę bez zajmowania się limitem zadłużenia

Zobacz także: Exuberance index: kolejna bańka na rynku nieruchomości w USA

Co dalej z limitem zadłużenia?

Zarówno przywódca partii demokratycznej Chuck Shumer, jak i przywódca partii republikańskiej Mitch McConnel przekonują, iż dojdzie do porozumienia. Jednak ani razu nie wypowiedzieli się na temat możliwego rozwiązania limitu zadłużenia. McConnel jest jednak w tej kwestii spokojny:

Zapewniam wszystkich, że rząd nie upadnie. Prowadzimy pożyteczne dyskusje na temat dalszych działań

W najbliższych dniach z pewnością dojdzie do wielu negocjacji i decyzji. Polityka zadłużeniowa jest bardzo ważnym działem polityki gospodarczej. Jeżeli USA stanie się niewypłacalne, gospodarka światowa pogrąży się w chaosie.

Zobacz także: Inflacja w USA najwyższa od 1982 roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker