GospodarkaPolska

Konsumpcja piwa: Polacy zajmują 5. miejsce na świecie. Czesi liderem

Które kraje piją najwięcej piwa?

Jak się okazuje, Polacy sięgają po piwo prawie najczęściej na świecie. Daleko nam jednak do światowych liderów, którymi są nasi południowi sąsiedzi. Konsumpcja piwa w Czechach jest na najwyższym poziomie na świecie.

Jak wynika z Kirin Beer University Report 2019, konsumpcja piwa zwiększyła się w 2019 roku o 0,5% i osiągnęła poziom 189 mln kilolitrów (189 miliardów litrów). Przyjmując, że każda butelka o pojemności 500 ml i wysokości 25 cm, zostałaby ustawiona jedna na drugiej, to powstałaby dzięki temu wieża o wysokości 94,5 mln km. To jakieś 250 razy więcej niż odległość Ziemii od Księżyca.

Jedna piąta (20,7%) konsumpcji przypadła na Chiny. Na drugim miejscu z udziałem 12,7% znalazło się USA, a zaraz za nim Brazylia z wynikiem 6,6%. Meksyk odpowiadał za 4,9% globalnej konsumpcji, a Rosja za 4,4%. Dopiero na szóstym miejscu znalazły się Niemcy z udziałem 4,3%. Na 11. pozycji znalazła się Polska, na którą przypadło 2% światowego spożycia. Tak duży udział Chin, Brazylii, USA czy Meksyku to przede wszystkim zasługa dużej liczby ludności. Co trzecie (33,0%) piwo było wypite w Azji, a co czwarte (26,4%) w Europie. W obu Amerykach wypito łącznie 31% wszystkich piw (13,7% w Ameryce Północnej i 17,3% w Południowej i Centralnej). Afryka odpowiadała za jedynie 7,8% konsumpcji.

Konsumpcja piwa na świecie. Gdzie pije się najwięcej piwa?

Biorąc pod uwagę spożycie piwa na mieszkańca (per capita), lider może być tylko jeden – Czechy. Czesi piją rocznie średnio 188,6 litrów piwa. Oznacza to, że statystycznie każdy Czech wypija codziennie półlitrową butelkę! Należy przy tym pamiętać, że dzieci w większości nie piją, więc spożycie na dorosłego jest jeszcze większe. Daleko w tyle, bo z wynikiem „zaledwie” 107,8 litrów, znalazła się górzysta Austria. Podium zamyka Rumunia, gdzie każdy wypija rocznie średnio 100,3 litrów piwa. Czwarte miejsce należy do naszych zachodnich sąsiadów, gdzie roczna konsumpcja tego trunku wyniosła 99 litrów. Piąte miejsce zajęła Polska. Statystyczny Polak wypija rocznie 97,7 litrów piwa. Oznacza to, że mimo bycia w światowej czołówce spożywamy zaledwie połowę tego co Czesi.

konsumpcja piwa na świecie

Miejsce szóste przypadło… Namibii. Wielu z was może to dziwić, więc tłumaczymy, że wynika to z faktu bycia poniemiecką kolonią. W tym afrykańskim kraju pije się średnio 95,5 litrów piwa rocznie. Następne miejsce nie powinny już tak zaskakiwać. Są to kolejno: Irlandia (92,9 litrów), Hiszpania (88,8 litrów), Chorwacja (85,5 litrów) i zamykająca czołową dziesiątkę Łotwa (81,4 litrów). Europa Środkowa jest światowym centrum tego alkoholu. W czołowej 20-stce znajdują się jeszcze: Słowenia, Słowacja, Litwa i Węgry.

Zobacz także: WEI krytykuje działania rządu dotyczące podniesienia akcyzy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker