Europa

Niemcy znowu imponują. Odnotowały najwyższą nadwyżkę budżetową w historii

Niemiecki budżet odnotował w 2018 roku najwyższą w historii nadwyżkę.

58 mld euro, taką nadwyżkę budżetową, według danych niemieckiego urzędu statystycznego, odnotowały Niemcy w 2018 roku. Jest to najwyższy wynik w historii. Nigdy wcześniej niemiecki budżet nie był tak bardzo na plusie. Oznacza to, że przychody z podatków i wszelkiego rodzaju danin były wyższe niż wydatki na utrzymanie państwa i wydatki socjalne. Rekordowa nadwyżka jest szczególnie interesująca, gdy weźmiemy pod uwagę sytuację gospodarczą naszych zachodnich sąsiadów.

Niemiecka gospodarka wyraźnie hamuje. W 2018 roku wzrost PKB wyniósł 1,4 proc., co jest istotnym spowolnieniem w stosunku do 2,2 proc. w roku 2017. Natomiast dynamika w IV kwartale wyniosła 0,0 proc., co oznacza stagnację gospodarczą. Mimo to, Niemcom udało się uzyskać rekordowy dochód budżetowy.

Głównie jest to zasługa bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy. Bezrobocie w Niemczech jest drugim najniższym w Unii Europejskiej i według danych Eurostatu wynosi 3,3 proc. To z kolei przekłada się na wyższe wpływy podatkowe m.in. z tytułu zwiększonej konsumpcji. Olbrzymi wpływ na gospodarkę, a więc też i na budżet, ma eksport, na którym opiera się niemiecka gospodarka. W poprzednim roku z samymi krajami spoza UE Niemcy miały blisko 180 mld euro nadwyżki.

Duże uzależnienie od eksportu ma też swoje słabe strony. Handel międzynarodowy jest bardzo podatny na wahania koniunktury. W przypadku spowolnienia gospodarczego, które już w zasadzie ma miejsce, w pierwszej kolejności cierpi handel, zwłaszcza ten którego przedmiotem obrotu są samochody. Z racji tego, że niemiecka gospodarka jest światowym potentatem w produkcji aut, to ewentualne spowolnienie może mieć dla niej przykre konsekwencje. Nie pomaga jej też rosnące napięcie pomiędzy Niemcami a USA, które coraz mniej przychylnie patrzą na niemieckie samochody.

Świadome zagrożeń jest również Ministerstwo Finansów RFN, które przewiduje, że do 2023 roku dziura budżetowa może wynieść nawet 25 mld euro.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker