Polska

Rekordowo wysoki eksport odpadów z USA do krajów Ameryki Łacińskiej

Dla Stanów Zjednoczony eksport odpadów do biedniejszych krajów to sposób na pozbywanie się śmieci ze swojego terytorium. Ekolodzy protestują, oskarżając USA o zanieczyszczanie środowiska. 

Eksport odpadów głównie do Meksyku

Według najnowszych badań w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 roku Stany Zjednoczone podwoiły eksport śmieci do krajów Ameryki Łacińskiej. Według badań Last Beach Cleanup ok. 75% śmieci trafia do Meksyku. Od stycznia do sierpnia 2020 roku USA wysłało tam 32 650 ton odpadów z tworzyw sztucznych. Do Salwadoru skierowano 4054 ton, natomiast do Ekwadoru – 3665 ton. Co więcej, pomimo że eksport niebezpiecznych odpadów jest objęty restrykcyjnymi przepisami, w praktyce często nie są one respektowane. Według naukowców Global Alliance for Incinerator Alternatives (GAIA) importowane niebezpieczne odpady trafiają na ogólnodostępne wysypiska w biedniejszych krajach.

W USA spora część odpadów to produkty jednorazowego użytku. Istotne jest to, że większość odpadów, które są wyrzucane, mogłyby zostać poddane recyklingowi. Sam Amazon wysyła rocznie ok. 608 milionów paczek rocznie, większość znajduje się w tekturowych pudełkach. Według EPA prawie 47% papieru i tektury jest poddawanych recyklingowi, co oznacza, że ​​każdego roku około 304 milionów pudełek Amazon trafia na wysypiska śmieci.

Wykres 1. Podział śmieci wytwarzanych w USA według rodzaju odpadów.

Zobacz także: Recykling w Polsce w unijnym ogonie

Kolonializm środowiskowy w wydaniu USA?

Ekolodzy nazywają praktykę eksportowania śmieci przez USA kolonializmem środowiskowym. Opublikowany w lipcu raport GAIA przewiduje, że nastąpi dalszy wzrost w sektorze odpadów. Wszystko przez inwestycje firm z USA i Chin w fabryki i zakłady recyklingu w całym regionie w celu przetwarzania eksportowanego plastiku.

Fernanda Solíz, dyrektor ds. zdrowia w Uniwersytecie im. Simóna Bolívara w Ekwadorze, następująco skomentowała badania ekologów:

Transgraniczny handel odpadami z tworzyw sztucznych jest prawdopodobnie jednym z najbardziej nikczemnych przejawów komercjalizacji dóbr wspólnych i kolonialnej okupacji terytoriów geopolitycznego południa w celu przekształcenia ich w strefy poświęcenia. (…) Ameryka Łacińska i Karaiby to nie podwórka Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy suwerennymi terytoriami i domagamy się poszanowania praw natury i naszych narodów.

Zobacz także: Z czego wynika głód w Ameryce Południowej?

Interesujący jest również fakt, że w 2019 roku większość krajów świata zgodziła się na powstrzymanie praktyki wywożenia śmieci do biedniejszych krajów w celu ich składowania. Umowa, znana również jako poprawka do Konwencji Bazylejskiej dotyczy tworzyw sztucznych. Na jej podstawie zakazany został eksport odpadów z prywatnych firm w USA do biedniejszych krajów bez zgody władz lokalnych. Jednak Stany Zjednoczone nie ratyfikowały umowy, kontynuując kierowanie odpadów do Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Łacińskiej.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker