Polska

Świąteczne zakupy – prognozowany dwucyfrowy wzrost sprzedaży

Mimo kolejnej fali wirusa Polacy chętniej niż rok temu ruszyli na świąteczne zakupy. Z pewnością duży wpływ na to miały szczepienia, które sprawiły, że część osób czuje się bezpieczniej niż rok temu. Zgodnie z prognozami, w grudniu nastąpi dwucyfrowy wzrost sprzedaży.

Świąteczne zakupy – dwucyfrowy wzrost sprzedaży

Zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego w grudniu wolumen sprzedaży detalicznej wzrośnie o 10,1%. Wynik ten jest lepszy od badań ankietowych konsumentów. Jak podaje PIE, wyniki badań przeprowadzonych przez IBRIS oraz Deloitte mogą nie oddawać rzeczywistości, gdyż oceny prezentowane w badaniach są bardzo subiektywne, a konsumenci mają tendencję do wydawania więcej, niż pierwotnie założyli.  W 2021 r. badania IBRIS oraz Deloitte zgodnie wskazywały, że planowane wydatki Polaków wzrosną o około 11%. W badaniach tych uwzględniono jednak nominalną wielkość obrotów w handlu, nie skorygowaną o inflację. Według badania IBRIS 32% wydatków świątecznych Polacy dokonują w listopadzie. Zdaniem analityków PIE obroty handlowe w grudniu będą wyższe o ok. 17,7%, natomiast wolumen o 10,1%. Szacuje się, że najbardziej wzrosną wydatki na biżuterię, narzędzia oraz sprzęt RTV i AGD.

Zobacz także: Ceny karpia 2021. Święta droższe głównie przez inflację!

Zobacz także: Święta w Zakopanem? Ponad 1000 zł za jedną noc w pokoju dwuosobowym 

Polacy coraz więcej kupują online

Jak podaje Rzeczpospolita, w grudniu w centrach handlowych ruch jest o jedną czwartą większy niż w analogicznym okresie w 2020 roku. Co więcej, analitycy Selectivv donoszą, że wzrost cen nie zatrzymał Polaków przed zakupami świątecznymi. Coraz większy wolumen sprzedaży obserwuje się w sieci.

Magdalena Chachulska, dyrektor operacyjna Neinver w Polsce, operatora sieci outletów Factory, powiedziała „Rzeczpospolitej”:

Minione dwa tygodnie przynosiły nawet dwucyfrowe zwyżki liczby klientów w porównaniu z tygodniami w listopadzie tego roku. Zestawiając jednak z ubiegłymi latami, wyraźnie widać utrzymującą się tendencję mniejszej liczby klientów, przy jednoczesnym kilkuprocentowym wzroście sprzedaży.

Polacy tego roku wydadzą na święta więcej niż w zeszłym. Jak wskazuje Rzeczpospolita, jedynie 5% Polaków rezygnuje z zakupu prezentów świątecznych. 26% Polaków postanawia w tym roku wydać więcej na święta, 44% zakłada, że przeznaczy na święta podobną kwotę, co w 2020 roku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker