GospodarkaNews

Barbados planuje wprowadzić powszechny dochód podstawowy

Ostatnimi czasy bardzo wiele rzeczy dzieje się w małym wyspiarskim kraju położonym w Ameryce Południowej. Miesiąc temu Barbados zerwał więzi z monarchią brytyjską, po czym ustanowił Rihannę  bohaterem narodowym. Teraz zamierza on wprowadzić powszechny dochód podstawowy.

Barbados prowadzi coraz bardziej progresywną politykę społeczną

Barbados już od jakiegoś czasu stara się prowadzić bardziej progresywną politykę społeczną. Kilka lat temu tamtejszy rząd przywrócił w pełni bezpłatne studia wyższe dla wszystkich osób chcących na nie pójść. Politycy wskazali, że wprowadzenie tego rozwiązania jest kluczowe, aby zwiększyć mobilność społeczną i możliwości osób najuboższych. Jak stwierdził tamtejszy Przewodniczący Komisji Usług Finansowych, Avinash Persaud:

Mniej zamożni nie mogą wziąć na siebie ryzyka i zmartwień związanych z popadnięciem w poważne długi, dlatego często rezygnują ze studiowania.

Zobacz także: Barbados staje się republiką i rozstaje się z królową

Do tego Barbados wprowadził nowy zasiłek Business Interruption Benefit. Jak informuje portal Barbados Today, dzięki niemu osoby samozatrudnione, które utraciły źródło utrzymania, mogą liczyć na otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych. Co warto zaznaczyć, do momentu jego wprowadzenia samozatrudnieni w trudnej sytuacji finansowej mogli liczyć jedynie na siebie. Persaud przekonuje, że wprowadzenie tego zasiłku było koniecznie, aby przystosować system świadczeń socjalnych do nowoczesnego rynku pracy i upewnić się, że wszyscy obywatele postrzegają National Insurance Scheme (tamtejszy system zabezpieczeń społecznych) jako swój system zabezpieczenia społecznego. 

Dywidenda obywatelska i Reverse Tax Credit

Jednak na tym nie kończą się reformy wprowadzane przez rząd Barbadosu. Zamierza on niedługo wprowadzić program powszechnego dochodu podstawowego w formie dywidendy obywatelskiej. Tamtejsi politycy chcą stworzyć specjalny fundusz Sovereign Wealth Fund, do którego miałyby trafić wszystkie aktywa rządu, które nie są potrzebne do jego sprawnego funkcjonowania. Fundusz ten miałby nimi obracać, a zyski w ten sposób uzyskane przekazywałby w formie dywidendy wszystkim obywatelom Barbadosu. 

Do tego tamtejszy rząd ma zamiar wprowadzić program Reverse Tax Credit (RTC). W ramach niego każdy mieszkań Barbadosu, który w danym roku osiągnie przychód poniżej 25 000 dolarów, otrzyma od państwa dodatek wynoszący 1300 dolarów. Co prawda program ten został już wdrożony jakiś czas temu na terenie Barbadosu, ale w latach 2017-2019 rząd wycofał się z niego, tłumacząc się zbyt niskimi przychodami budżetowymi. 

Zobacz także: Chicago chce wdrożyć program gwarantowanego dochodu podstawowego

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker