Uncategorized

Z czego wynika głód w Ameryce Południowej?

Według najnowszego raportu ONZ głód w Ameryce Południowej jest najwyższy od  dwudziestu lat. Dodatkowo w latach 2019-2020 liczba osób zmagających się z kryzysem żywnościowym wzrosła o 30%.

Głód w Ameryce Południowej największy od dwóch dekad

Na podstawie raportu Regional Overview of Food Security and Nutrition 2021 liczba osób cierpiących głód wzrosła w ciągu zaledwie jednego roku o 13,8 mln, osiągając łącznie 59,7 mln osób. Aktualnie wskaźnik głodu w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach wynosi 9,1%. Brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyka 267 milionów ludzi, a 106 milionów dorosłych cierpi na otyłość. Do wzrostu liczby głodujących w dużej mierze przyczyniła się pandemia, która wpłynęła negatywnie niemal na wszystkie gospodarki regionu. Wzrost liczby cierpiących głód rośnie od siedmiu lat. W latach 2014-2020 liczba osób zmagających się z brakiem żywności wzrosła o 79%.

Zobacz także: Susza i głód: Madagaskar płaci wysoką cenę za tanie loty Europejczyków

Co czwarty dorosły cierpi na nadwagę

Obok głodu, drugim poważnym problemem staje się wzrost liczby populacji zmagającej się z nadwagą. Niekontrolowany przyrost masy ciała wynika z niezrównoważonej diety i braku zdrowej żywności. W latach 2000-2016 odnotowano wzrost o 9,5 pkt. proc. na Karaibach, 8,2 pkt. proc. w Mezoameryce i 7,2 pkt. proc. w Ameryce Południowej. W 2020 roku 7,5% dzieci poniżej piątego roku życia miało nadwagę.

Jean Gough, Dyrektor Regionalny UNICEF na Amerykę Łacińską i Karaiby, powiedział:

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach COVID-19 pogorszył istniejący wcześniej kryzys niedożywienia. W związku z przerwami w świadczeniu usług i dewastacją środków do życia rodzinom trudniej jest umieścić na stole zdrową żywność, co powoduje, że wiele dzieci jest głodnych, a inne mają nadwagę. Aby dzieci dorastały zdrowo, musimy zapewnić wszystkim rodzinom dostęp do niedrogiej, pożywnej żywności.

Zobacz także: Klęska głodu wisi nad Afganistanem. ONZ stara się jej zapobiec

W odniesieniu do kryzysu żywnościowego, istnieje znaczna asymetria pomiędzy płcami. 41,8% kobiet w regionie doświadczyło umiarkowanego lub poważnego bezpieczeństwa żywnościowego, w porównaniu z 32,2% mężczyzn. Najwięcej osób głoduje w Gwatemali (ok. 50% mieszkańców dotkniętych niedożywieniem), Hondurasie (47%) i Salwadorze (46%). Najmniej zaś w Brazylii, na Kubie i w Urugwaju. W Argentynie na głód narażonych jest ok. 36% mieszkańców. Duży wpływ na kryzys żywnościowy w kraju ma inflacja, która w tym roku była najwyższa od niemal trzech dekad. Raport ONZ wzywa kraje regionu do zrewidowania własnych systemów rolno-spożywczych i uczynienia ich bardziej wydajnymi. Coraz częściej podnoszona jest również kwestia programów socjalnych, skierowanych szczególnie do rodzin z dziećmi.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker