NieruchomościPolska

W Polsce brakuje 2 mln mieszkań. Wkrótce może być jeszcze gorzej

W Polsce brakuje dwóch milionów mieszkań. Niepokoją zatem dane dotyczące rynku nieruchomości. Jak podają analitycy HRE Investments, rynek może zmagać się wkrótce ze znacznie większymi problemami, których nie da się rozwiązać w perspektywie kilku tygodni, a nawet miesięcy. Mowa o stronie podażowej. 

Deweloperzy hamują z inwestycjami na polskim rynku nieruchomości

Jak wynika z analizy HRE Investments W 2024 roku powstanie niepokojąco mało mieszkań deweloperzy w sierpniu 2022 roku rozpoczęli budowę 5,2 tys. mieszkań w Polsce. Co istotne, oznacza to spadek o 63% względem analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Analitycy jednoznacznie wskazują na spowolnienie dynamiki i mniejszy optymizm. Jest to również spory problem, jeśli pod uwagę weźmie się wciąż rosnący popyt na rynku.

Sierpień był już drugim miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby nowych projektów. HRE Investments wskazuje przede wszystkim na spadek, który ma być przyczyną wysokiej bazy odnotowanej w ubiegłym roku. Warto przypomnieć, że aktywność deweloperów w minionym roku była rekordowa (Więcej: Dzięki deweloperom w 2021 r. powstanie najwięcej mieszkań od epoki Gierka).

Zobacz także: Duński rząd wprowadza kontrolę czynszów. Trwają prace nad nowym indeksem dla wynajmujących

Jednak zauważalny już jest wpływ szeroko dyskutowanej nowelizacji ustawy deweloperskiej, która niedawno weszła w życie. Na jej podstawie nałożone zostaną nowe koszty i obowiązki. Jednym z nich jest konieczność wnoszenia składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Według analityków po zmianach zapoczątkowanych wraz z pierwszym dniem lipca, jeśli deweloper planował rozpocząć sprzedaż nowych projektów jeszcze w tym roku, bardziej opłacalne było przesunięcie startu projektu na pierwszą połowę roku:

Gorsze dziś dane są więc po części też wynikiem przyspieszenia startu inwestycji, czego odreagowanie właśnie obserwujemy.

W Polsce brakuje 2 mln mieszkań

Biorąc pod uwagę, że statystyczny okres trwania budowy bloku mieszkalnego wynosi 24 miesiące, w 2024 roku deweloperzy w Polsce oddadzą do użytkowania znacznie mniej mieszkań. Według wielu prognoz już w 2023 roku sytuacja gospodarcza w kraju ma ulec polepszeniu, tak więc konieczne wydaje się zapewnienie wysokiej podaży. Jeśli dostęp do kredytów będzie ułatwiony, rósł będzie także popyt. A jeśli mieszkań będzie mniej na rynku, może to po raz kolejny wpłynąć na ceny.

Spadek liczby budowanych dziś mieszkań oznacza ponadto, że sektor budownictwa mieszkaniowego wyraźnie hamuje w momencie, w którym w Polsce nie tylko brakuje mieszkań, ale brakuje ich nawet więcej niż rok czy dwa lata temu ze względu na migrację (niedobory szacujemy na około 2 miliony lokali). Szczególnie mocno widać to na rynku najmu, gdzie w porównaniu z ubiegłym rokiem wolnych lokali jest mniej, a ceny wyraźnie wzrosły (o około 20-30% r/r).

Deweloperzy obecnie mają problemy nie tylko z kredytami, ale również zmagają się z rosnącymi cenami materiałów budowlanych. W trudnych warunkach chcą także chronić swoje marże, co prowadzi do patowej sytuacji na rynku.

HRE wskazuje również na liczbę wydawanych pozwoleń deweloperów. W sierpniu było to 14,1 tysięcy, czyli o 14,5% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Niepokoić może zatem fakt, że planowanych jest sporo mniej inwestycji.

Efekt takiego działania jest prosty do przewidzenia. Biorąc pod uwagę, że statystyczna budowa bloku mieszkalnego w Polsce trwa 2 lata, możemy prognozować, że w 2024 roku deweloperzy oddadzą do użytkowania znacznie mniej mieszkań.

Zobacz także: Niemieccy konsumenci unijnym liderem w zwracaniu zamówień online

Bartosz Turek, Główny analityk HRE Investments, podaje w komunikacie prasowym, że pozytywnych informacji można aktualnie dopatrywać się w danych o liczbie mieszkań oddawanych do użytkowania. W minionym miesiącu deweloperzy dostarczyli 11,6 tysięcy lokali, a więc o 3,3% więcej niż przed rokiem. Jak zastrzega Turek, mieszkanie, które zostało dziś oddane, budowane było już kilkanaście miesięcy temu. Z tego względu są to informacje, które wynikają z decyzji podjętych w przeszłości, tak więc nie stanowią rzetelnego odzwierciedlenia dzisiejszego rynku. Na podstawie tych danych trudno zatem tworzyć wiarygodne prognozy dotyczące kolejnych miesięcy czy lat. Niemniej jednak dane dotyczące aktywności deweloperów w ostatnich tygodniach mogą być niepokojące.

Kogo dziś stać na mieszkanie, czyli jak uregulować rynek nieruchomości w Polsce

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker