Uncategorized

USA: zasiłek dla niezaszczepionych bezrobotnych już w 4 stanach

Zasiłek dla niezaszczepionych pracowników, którzy zostali zwolnieni z powodu odmowy przyjęcia dawki szczepionki, jest wypłacany w USA w czterech stanach. Podczas gdy w kraju szaleje kolejny wariant wirusa, zalecenie Joe Bidena dotyczące obowiązku szczepień jest kwestionowane w sądzie. 

Zasiłek dla niezaszczepionych w USA

Gubernatorzy Florydy, Iowa, Kansas i Tennessee podpisali rozporządzenie, które umożliwia pracownikom zwolnionym z powodu nieokazania zaświadczenia dotyczącego szczepień, wypłatę świadczeń. Jest to sprzeczne z przepisami stanowymi, które nie zezwalają na pomoc w przypadku zwolnienia pracowników za nieprzestrzeganie określonych zasad obowiązujących w miejscu pracy, czy to związanych z wymogami dotyczącymi szczepień, czy obowiązkowymi testami na obecność narkotyków. Floryda, Iowa i Tennessee są zarządzane przez Republikanów, Kansas zaś przez Demokratów. W innych stanach coraz więcej pracodawców, którzy swoje poglądy utożsamiają z Republikanami, również wprowadza podobne rozporządzenia.

Zobacz także: Szybkie szczepienia i noszenie masek są kluczowe jeśli chcemy powstrzymać pandemię

Republikanie przeciwko Bidenowi

W Stanach Zjednoczonych rosną obawy wobec nowego wariantu wirusa. CNBC przytacza wyniki ankiety, według której 57% firm wymaga lub planuje wprowadzić obowiązek szczepień dla pracowników. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta firmy zatrudniające co najmniej 100 pracowników muszą zapewniać szczepienia pracownikom lub cotygodniowo przeprowadzać test na Covid. Jednak rząd federalny wstrzymał egzekwowanie zalecenia, tłumacząc się koniecznością zrewidowania postanowienia. Przepis miał oficjalnie wejść w życie 4 stycznia. Aktualnie Joe Biden namawia amerykańskie przedsiębiorstwa, aby dobrowolnie dostosowały się do przepisów, starając się zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom. Republikańscy urzędnicy państwowi chcą anulowania postanowienia prezydenckiego tłumacząc się, że narusza ono zasadę wolności.

Zobacz także: Szczepienia działają (a te wykresy to potwierdzają)

Przypuszcza się, że w przyszłym roku instytucje zdominowane przez Republikanów również podejmą podobne kroki jak gubernatorzy wskazanych czterech stanów. Co ciekawe, Floryda, Iowa i Tennessee znalazły się wśród 26 stanów USA, które zdecydowały się na odcięcie federalnych zasiłków dla bezrobotnych na kilka miesięcy przed ich oficjalnym wygaśnięciem. Argumentowali wówczas, ze świadczenia w znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszania siły roboczej, która jest niezbędna, aby gospodarka Stanów odrodziła się po pandemii. Zasiłki nazwali zachętami dla odbiorców, aby ci nie szukali pracy. Tak więc nowe przepisy dotyczące mandatów szczepionkowych stoją w sprzeczności z ich działaniami sprzed kilku miesięcy.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker