Europa

Wzrost PKB w III kwartale 2019 roku wyniósł aż 4 proc. Lepsi od nas byli jedynie Węgrzy

Dane przedstawione przez Eurostat potwierdzają informacje opublikowane przez GUS. Oznacza to, że wzrost polskiego PKB w III kwartale 2019 roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wyniósł aż 4 proc.

Wzrost polskiego PKB w III kwartale 2019 roku wyniósł aż 4 proc.

Najnowsze statystyki Eurostatu pokazują, że Polska gospodarka ze wzrostem w III kw. na poziomie 4 proc. była drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką UE. Warto jednak dodać, że w statystykach zostało ujętych 20 z 28 krajów. Szybciej od polskiej rozwijała się tylko gospodarka Węgier, która w stosunku do III kw. roku ubiegłego urosła aż o 4,8 proc.

Spoglądając na statystyki widać, że lepiej radzą sobie kraje tzw. nowej UE, w przypadku których działa m.in. efekt doganiania. Kolejnymi krajami po Węgrzech i Polsce w rankingu najszybciej rozwijających się są Bułgaria (3,7 proc.), Litwa (3,6 proc.), Rumunia (3,2 proc.), Cypr (3 proc.) oraz Czechy (2,5 proc). Pierwszym krajem spoza nowej UE jest Dania ze wzrostem na poziomie 2,3 proc.

Zobacz także: Religijność znacznie osłabia wzrost gospodarczy

„Na tle krajów Wspólnoty, widoczna jest wciąż wysoka dynamika aktywności gospodarczej w naszym kraju. Dane wskazują również na to, że udaje nam się utrzymywać odporność na skutki spowolnienia, które widoczne jest zarówno w UE, jak i w strefie euro” – podaje w swoim komunikacie Ministerstwo Finansów.

mfpkb

Włosi i Niemcy przeżywają trudne czasy

Po przeciwnej stronie rankingu są Włosi i Niemcy, którzy ostatnimi czasy przeżywają trudny okres. Gospodarka Włoch urosła zaledwie o 0,3 proc., natomiast niemiecka tylko o 0,5 proc. Warto również dodać, że niemiecka gospodarka po raz kolejny uniknęła technicznej recesji, czyli dwóch kolejnych kwartałów spadku PKB. W poprzednim kwartale niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,2 proc. PKB. W III kwartale analitycy przewidywali nadejście recesji, gdyż prognozy mówiły o spadku na poziomie 0,1 proc. Ostatecznie odnotowano wzrost na poziomie 0,1 proc. w związku z tym niemiecka gospodarka w dalszym ciągu jest w okresie spowolnienia, a nie recesji.

Co warte odnotowania to fakt, że jeśli dynamika z III kwartału zostanie zachowana do końca roku, to wówczas Czesi bardzo mocno zbliżą się do Włochów pod względem PKB per capita mierzonego parytetem siły nabywczej. Polska z kolei wyprzedzi pod tym względem Portugalię.

Zobacz także: Małe magazyny (SBU) odnotowują stabilny wzrost rynku

Niemiecka i włoska gospodarka znacznie odstawały od pozostałych, gdyż PKB Wielkiej Brytanii, która odnotowała trzeci najgorszy wzrost powiększyło się o 1 proc. Widać też, że to właśnie te gospodarki zaniżają unijną średnią, która wyniosła 1,3 proc. Wszystkie pozostałe kraje UE były powyżej tego poziomu. Jeszcze niższa jest średnia dla strefy euro, która wyniosła 1,2 proc. To też nie powinno dziwić, gdyż kraje, które odnotowują największe wzrosty nie korzystają ze wspólnej waluty w związku z tym globalna średnia tego wskaźnika jest jeszcze niższa.

Najlepsze lata gospodarka UE ma już za sobą

Nie da się jednak ukryć, że najlepsze czasy europejska gospodarka ma za sobą i spowolnienie coraz bardziej daje się we znaki, również w Polsce. Niemniej jednak wschód Unii Europejskiej radzi sobie znacznie lepiej niż zachód. Prognozy mówią, że spowolnienie może potrwać do końca 2021 roku, jednak wynika z nich, że dynamika polskiego PKB nie powinna spaść poniżej 3 proc.  

Czy obniżka podatku CIT wspiera wzrost gospodarczy? Nie można wykluczyć, że nie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker