GospodarkaNewsPolska

Duże firmy w Polsce to główne źródło innowacji w gospodarce

Duże firmy w Polsce są głównym źródłem innowacji w gospodarce. Są one bardziej aktywne innowacyjnie, wydają więcej na badania i rozwój oraz częściej zawierają współprace w zakresie działalności innowacyjnej, niż przedsiębiorstwa średnie i małe. Z tego powodu, jak wskazują autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), nasze państwo powinno bardziej skoncentrować się właśnie na nich. 

Duże firmy w Polsce są najbardziej innowacyjne

Jak donoszą ekonomiści PIE, duże firmy w Polsce (zatrudniające powyżej 250 osób) najczęściej są aktywne innowacyjnie. W tygodniku możemy wyczytać, że:

72 proc. dużych przedsiębiorstw w przemyśle oraz 65 proc. w usługach było aktywnych innowacyjnie wobec odpowiednio 50 proc. i 45 proc. wśród przedsiębiorstw średnich [zatrudniających od 50 do 249 pracowników], oraz 30 proc. i 30 proc. wśród przedsiębiorstw małych [zatrudniających od 10 do 49 pracowników].

Ponadto duże firmy w Polsce są najbardziej skore to współpracy w zakresie działalności innowacyjnej. 51 proc. takich przedsiębiorstw działających w przemyśle i 41 proc. w usługach w latach 2018-2020 współpracowało z inną firmą w zakresie działalności innowacyjności. Dla porównania wśród przedsiębiorstw średnich odsetki te wyniosły kolejno 30 i 25 proc., a wśród małych 16 i 18 proc. 

Zobacz także: CIT wspiera duże przedsiębiorstwa kosztem polskiego sektora MŚP

Jednakże duże firmy w Polsce nie tylko są bardziej aktywne innowacyjnie oraz chętniej zawierają współprace w zakresie działalności innowacyjnej, ale również częściej inwestują w badania i rozwój. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że w zeszłym roku 19 proc. dużych firm w Polsce wydało określone środki na badania i rozwój oraz 31 proc. planuje to zrobić w bieżącym roku. Z kolei odsetki te dla mikroprzedsiębiorstw wyniosły odpowiednio 6 i 7 proc. 

Polskie firmy, a wydatki na badania i rozwój

Państwo powinno mocniej wspierać duże przedsiębiorstwa niż sektor MŚP

Ponadto na ten cel duże firmy w Polsce wydały więcej środków. Jak możemy wczytać w tygodniku:

Według GUS w 2020 r. nakłady wewnętrzne na badania i rozwój w dużych przedsiębiorstwach wyniosły 13,6 mld PLN, wobec 3,9 mld PLN w średnich, 2,1 mld PLN w małych oraz 0,7 mld PLN w mikroprzedsiębiorstwach.

Według analityków PIE powyższe dane wskazują, że to właśnie od dużych przedsiębiorstw w największym stopniu zależy postęp w rewolucji technologicznej. Z tego powodu, w ich opinii nasze państwo powinno bardziej wspierać osiąganie efektu skali i konsolidację firm. Zaznaczają oni, że jeśli za bardzo skoncentruję się ono na sektorze MŚP, może to spowodować, że w najbliższych latach nasza gospodarka nie wykorzysta nadchodzących szans rozwojowych. 

Fenomen zagubionych Einsteinów, czyli jak bieda obniża innowacje [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker