Nieruchomości

Najwyższy wieżowiec w Poznaniu: prace rozpoczną się już w lutym

Najwyższy wieżowiec w Poznaniu o nazwie Andersia Silver ma zacząć powstawać już w tegorocznym lutym.  Według planów będzie on mierzył 116 metrów. 

Praca budowalne ruszą już w lutym

O budowie wieżowca mówiło się już od co najmniej 2008 roku, kiedy to na targach w Cannes została przedstawiona koncepcja niebotyku. Od tamtego czasu niewiele się działo w tej kwestii, aż do października 2019, kiedy to wydano pozwolenie na budowę budynku biurowo-usługowo-mieszkalnego.

Właśnie został wybrany generalny wykonawca, którym została firma Porr odpowiedzialna m.in. za budowę poznańskiego wieżowca Bałtyk. Prace budowlane mają ruszyć już w lutym tego roku.

Zobacz także: Nowa siedziba PKO BP. Bank wynajmie wieżowiec SKYSAWA

Najwyższy wieżowiec w Poznaniu będzie mierzył aż 116 metrów

Andersia Silver po ukończeniu budowy ma stać się najwyższym wieżowcem w Poznaniu. Budynek będzie mierzył 116 metrów i będzie o 14 metrów wyższy od obecnie najwyższego budynku jakim jest Andersia Tower. Wieżowiec będzie miał 29 pięter naziemnych i trzy podziemne na których będzie się mieścił parking na 400 stanowisk. W sumie kompleks (bo Andersia Silver to tak naprawdę zespół budynków) zaoferuje 39 000 metrów kwadratowych z czego 21 000 zajmą biura, 14 000 hotel, a 3700 przestrzeń konferencyjna. Wiadomo już, ze została podpisana umowa z operatorem hotelowym. W budynku będzie funkcjonował czterogwiazdkowy hotel z 271 pokojami.

Zobacz także: Warszawa: Najdłuższy tunel w Polsce nareszcie otwarty. Ile ma metrów?

Cały kompleks ma być zlokalizowany z poznańskim klastrze, gdzie są zlokalizowane najwyższe budynki w Poznaniu. Niższy budynek kompleksu zostanie usytuowany od strony ulicy Królowej Jadwigi, natomiast wieża będzie stała od ulicy Kościuszki.  

Za projekt architektoniczny odpowiada Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich. Szacowany koszt budowy Andersia Silver to 110 mln euro. Prace budowlane potrwają do I kwartału 2023 roku.

Warto dodać, że wysokość budynków w Poznaniu jest bardzo ograniczona ze względu na strefę nalotów na poznańskie lotnisko Ławica, która przebiega dokładanie nad centrum miasta.

Liczba wybudowanych wieżowców spadła na świecie o 20%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker