Finanse

Złoto najdroższe w historii!

W poniedziałek cena uncji złota w polskiej walucie była najdroższa w historii ocierając się o granicę 6200 zł.

Cena uncji złota prawie przebiła granicę 6200 złotych

W dolarach jedna uncja wyceniana była na 1580 dolarów, natomiast w przeliczeniu na złote było to aż 6200 zł. Wyceniając uncję za pomocą amerykańskiej waluty należy wspomnieć, że nie są to rekordowe wartośći. Te miały miejsce w czasie globalnego kryzysu finansowego w 2011 roku.

gold price PLN2

Cena złota wyrażona w PLN, źródło Mennica Polska

Niemniej jednak słaba pozycja złotego sprawiła, że w przeliczeniu z dolarów na PLN uncja złota stała się najdroższa w historii. To bardzo istotna informacja, ponieważ cena złota jest dobrym wskaźnikiem niepokojów na światowych rynkach.

Zobacz także: Czy warto kupić złoto?

Złoto jako bezpieczna lokata kapitału

Złoto jest uważana za tzw. bezpieczną przystań, czyli jako aktywo dobre do ulokowania kapitału w czasie zawirowań na światowej scenie. W związku z tym im wyższa cena złota, tym wyższe niepokoje i na odwrót. Potwierdzają to również dane historyczne.

gold price USD

Cena złota wyrażona w USD, źródło Mennica Polska

Nim złoto w 2011 roku wyceniane w dolarach osiągnęło rekord będąc wycenianym na 1900 dolarów za uncję, to zaledwie kilka lat wcześniej „szorowało” po dnie z ceną na poziomie 400 dolarów. Warto wspomnieć, że wówczas mieliśmy świetną koniunkturę na rynkach i kapitał był lokowany w inne aktywa, głównie nieruchomości przez co cena złota była stosunkowo niska.

Obecne zawirowania związane z konfliktem między USA i Iranem, wojną handlową USA – Chiny, coraz większym zagrożeniem ze strony koronawirusu oraz prowadzoną na masową skalę politykę dodruku pieniądza, która może wpłynąć na wzrost inflacji sprawiają, że złoto znów jest w cenie.

Zobacz także: Koniec tanich lotów z Ryanair? Zwolnienia personelu i cięcia etatów

Czas na zakupy złota już minął

Wysoka cena złota powinna być raczej sygnałem, że należy się wstrzymać z zakupami kruszcu. Sytuacja na świecie nie jest aż tak napięta by ta cena miała jeszcze istotnie urosnąć, a należy pamiętać, że to jedna z najwyższych cen w historii wyrażona w dolarach. Trzeba też pamiętać o zmianie kursu, gdyż transakcje na rynkach dokonywane są za pomocą amerykańskiej waluty, więc nawet w przypadku wzrostu cen złota przy jeszcze większym umocnieniu się PLN może dojśc do sytuacji, że realnie stracimy.

Złoto jest dobrą alokacją kapitału jednak w obecnej sytuacji kupowanie na masową skalę może się okazać niebezpieczne. Podobnego zdania są również eksperci handlujący na rynkach kruszców.  

Polacy uciekając przed inflacją kupują złoto. Sprzedaż wzrosła o 87%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker