ChinyGospodarkaUSA

USA kontra Chiny, czyli kto kogo ogrywa w gospodarczym pojedynku w ostatnich latach

Biorąc pod uwagę trzy niezwykle istotnie mierniki gospodarcze, czyli handel, wzrost gospodarczy oraz inflację, gospodarka USA ponosi sromotną porażkę w porównaniu do Chin w ostatnich latach.

Gospodarka USA vs gospodarka Chin. Handel, inflacja i wzrost gospodarczy

Gospodarka amerykańska zmaga się obecnie z najwyższą inflacją od przeszło 40 lat na poziomie 7,5 proc. w styczniu. Nie ulega wątpliwości, że najprawdopodobniej w marcu System Rezerwy Federalnej (FED) rozpocznie proces zacieśniania polityki monetarnej. Zapewne efektem tego będzie spowolnienie gospodarcze, bowiem wzrost USA napędzany jest w dużym stopniu konsumpcją, która zostanie nieco ograniczona.

Zobacz także: Chiny stały się światowym liderem energetyki wiatrowej. Mają jej więcej niż cały świat razem wzięty

W tym samym czasie Chiny „zmagają się” z inflacją na poziomie 1,5 proc. Władze monetarne mogą więc prowadzić ekspansywną politykę pieniężną, dodając w ten sposób bodźce dla wzrostu gospodarczego. Jaka jest więc różnica między obiema gospodarkami? Inflacja w USA jest cztery razy wyższa niż w Chinach. Tak więc kiedy restrykcyjna polityka pieniężna Systemu Rezerwy Federalnej (FED) nieco ograniczy wzrost gospodarczy, Ludowy Bank Chin będzie miał możliwość napędzać gospodarkę bez obaw o presję inflacyjną.

Zobacz także: Zaskakująca fuzja. Czy powstanie najtańszy przewoźnik w USA?

Istotna dla niniejszych rozważań jest również wojna handlowa, która została zainicjowana przez Donalda Trumpa w 2018 roku. Amerykanie, chcąc zmniejszyć deficyt handlowy i odbudować przemysł wytwórczy nałożyli cła na produkty importowane z Chin. Efekt? W 2017 r. deficyt handlowy USA był na poziomie ok. 792 mld dolarów, z kolei w 2021 r. wyniósł ponad 1 bln dolarów. W tym samym czasie nadwyżka handlowa Chin wzrosła z 420 mld dolarów w 2017 r. do 676 mld dolarów w 2021 r. Eksport Chin w 2021 roku wzrósł o zdumiewające 30 proc.

W ostatnim analizowanym segmencie, a więc we wzroście gospodarczym Pekin również przeważa nad USA. W okresie 2017-2021 gospodarka Stanów Zjednoczonych wzrosła o 7,3 proc. Natomiast gospodarka Chin o 25,1 proc. Jest to więc ponad trzykrotnie wyższy wzrost, aniżeli w USA. Paradoksalnie Chiny wiele mogą zawdzięczać pandemii. Bowiem w okresie 2019-2021 gospodarka Chin powiększyła się o 10,5 proc., natomiast USA o 2,1 proc. Zatem Chiny w czasie pandemii wygenerowały pięciokrotnie wyższy wzrost realnego PKB od Stanów Zjednoczonych.

Co Waszyngton robi źle?

Amerykańska gospodarka jest często nazywana mianem gospodarki kapitalistycznej. Dane jednak odzwierciedlają co innego. Biorąc pod uwagę rok 2020, po uwzględnieniu amortyzacji, akumulacja kapitału netto wyniosła zaledwie 1 proc. PKB. Dla porównania w latach 60. XX wieku, kiedy Stany Zjednoczone przechodziły realny boom gospodarczy, wskaźnik ten wynosił ok. 10 proc. Sprawia to problemy, takie jak [opisywany już] powolny wzrost gospodarczy w stosunku do Chin.

Istnieją racjonalne i dobrze znane techniczne sposoby rozwiązania tych problemów. Wymagałyby jednak ostrych zmian w polityce zagranicznej i wewnętrznej Waszyngtonu – wskazuje brytyjski bloger finansowy John Ross

Zobacz także: Wzrost zadłużenia gospodarstw domowych w USA najwyższy od 2007 roku! Powtórka z rozrywki?

John Ross zaleca zmniejszenie amerykańskich wydatków wojskowych, aby uwolnić dodatkowe środki na inwestycje. Dodaje także:

Zniesienie ceł handlowych na Chiny, które kosztują każde amerykańskie gospodarstwo domowe setki dolarów rocznie, obniżyłoby inflację – ale wymagałoby porzucenia agresywnej wojny handlowej przeciwko Chinom

Tak więc, po prawie czterech latach od zainicjowania wojny handlowej, można stwierdzić, że to Chiny [a nie USA] wyszły zwycięsko. Warto zaznaczyć, że w 2020 r. Stany Zjednoczone podpisały z Pekinem tzw. umowę wstępną, w wyniku której konflikt między krajami nieco wygasł. Niemniej jednak amerykanie wciąż obwiniają Chiny o nieuczciwą politykę handlową.

Kiedy Chiny staną się największą gospodarką na świecie? Bloomberg: być może nigdy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker