ChinyEnergetyka

Chiny stały się światowym liderem energetyki wiatrowej. Mają jej więcej niż cały świat razem wzięty

W 2021 roku Chińczycy zbudowali więcej mocy w wiatrowej energetyce morskiej, niż cała reszta świata razem wzięta w ciągu ostatnich 5 lat. Dzięki temu stali się globalnym liderem.

Jak informuje Simon Evans z Carbon Brief, w 2021 roku powstało w Chinach więcej mocy offshore niż na całym świecie w ciągu ostatnich 5 lat. Dodatkowo w jeden rok Chińczycy zbudowali ich więcej niż posiadali poprzedni liderzy — Wielka Brytania. Posiadali oni 10 GW mocy zainstalowanej. W rok Chiny zbudowały 1,5 razy więcej. Wzrost chińskiej energetyki morskiej na tle świata prezentuje poniższy wykres.

Energetyka wiatrowa na świecie

Szacunki Carbon Brief wskazują, że dzięki temu stały się one globalnym liderem posiadając połowę globalnych mocy zainstalowanych (26 z 54 GW). Już w zeszłym roku same Chiny odpowiadały za połowę nowych mocy offshore. Pokazuje to jak dynamicznie rozwija się morska energetyka wiatrowa za Murem.

Z kolei z informacji zebranych za pośrednictwem narzędzia Renewables Intelligence Network (nowa baza analityczna firmy Clarksons), wynika, że w 2021 roku uruchomiono na świecie łącznie 84 farm o mocy 18,5 GW. W ich skład miało wchodzić 3400 turbin wiatrowych, co zwiększyło moc czynną offshore na świecie o 58% do poziomu 50,5 GW. W przyroście przodować miały Chiny, w których zainstalowano 16 GW nowych mocy. Moce powstały głównie w ostatnich miesiącach tego roku. Cała Europa do użytku oddała jedynie 1,8 GW. Obecnie na Starym Kontynencie w fazie rozwoju jest 17 GW mocy wiatrowych na morzu.

Chiny: energetyka nie tylko wiatrowa

Nie tylko energetyka wiatrowa przeżywa obecnie dynamiczny rozwój. Chińczycy planują zbudować w ciągu 15 lat aż 150 nowych reaktorów jądrowych. To więcej niż cały świat w ciągu ostatnich 35 lat. Jeszcze dwie dekady temu w Chinach było zainstalowanych zaledwie 2 GW w elektrowniach jądrowych. Obecnie mają 25 razy więcej.

Budowa 150 reaktorów w ciągu 15 lat ma pozytywnie wpłynąć na klimat. Spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 1,5 mld t rocznie. To mniej więcej tyle, ile łącznie emitują Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania. Co więcej, koszty realizacji projektu budowy 147 GW reaktorów mają wynieść ok. 440 mld USD. Również cena tych projektów będzie zaskakująca. Przeliczając na kW, będzie to mniej niż 3000 USD. To jedynie jedna trzecia kosztów podobnych projektów realizowanych we Francji czy USA.

Rozwijana jest też fotowoltaika. Nowo zainstalowana moc fotowoltaiczna na chińskim rynku osiągnęła w zeszłym roku około 53 GW. Łączna moc słoneczna w kraju osiągnęła pod koniec grudnia 306 GW. Również w tej energetyce Chińczycy są liderami.

Chiny inwestują także w energetykę węglową. W latach 2021-2025 Chiny prawdopodobnie wybudują nawet 150 gigawatów nowych mocy opalanych węglem. Da to łącznie 1230 GW mocy zainstalowanej. Chiny odpowiadają za ponad połowę światowej produkcji energii z węgla.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker