Uncategorized

Energia atomowa w Chinach – w planach budowa 150 reaktorów w 15 lat!

Energia atomowa w Chinach coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. W ciągu 15 lat Chiny planują budowę 150 reaktorów, a to więcej niż cały świat wybudował przez ostatnie 35 lat. 

Energia atomowa w Chinach w poprzednich dekadach

Jeszcze dwie dekady temu w Chinach było zainstalowanych zaledwie 2 GW w elektrowniach jądrowych.  Obecnie liderem światowym, jeśli chodzi o moc zainstalowaną w elektrowniach jądrowych, są Stany Zjednoczone (97 GW). Na drugim miejscu znajduje się Francja będąca liderem europejskim (61 GW). Chiny plasują się dopiero na trzecim miejscu w rankingu. Jednak w ciągu najbliższego dziesięciolecia ChRL ma wyprzedzić USA, jeśli chodzi o moc w energetyce jądrowej. Budowa 150 reaktorów w ciągu 15 lat ma wpłynąć na spadek emisji gazów cieplarnianych o 1,5 mld t rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile łącznie emitują Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania. Co więcej, koszty realizacji projektu budowy 147 GW reaktorów mają wynieść ok. 440 mld USD. Przeliczając na kW, będzie to mniej niż 3000 USD, a więc jedna trzecia kosztów podobnych projektów realizowanych we Francji czy USA.

Energia atomowa w Chinach zyskuje na znaczeniu.

Energia jądrowa w Europie – kiedy nastąpi boom?

Pomimo że temat elektrowni jądrowych jako niskoemisyjnego źródła energii ostatnio coraz częściej powraca w dyskursie politycznym, jednak zdaniem analityków PIE nie należy oczekiwać, że w naszym regionie zacznie się boom na atom. Przede wszystkim na koszt kapitałowy budowy elektrowni, czyli średni koszt energii elektrycznej z niej wyprodukowanej, duże znaczenie ma wysokość stopy dyskonta. Co istotne, w Chinach i Rosji wartość ta wynosi ok. 1,4%, podczas gdy na Zachodzie – ok. 10%. Biorąc pod uwagę taką asymetrię, ożywienie energetyczne w regionie Europy jest mało prawdopodobne, nawet pomimo przychylnych nastrojów społecznych.

Polska od lat planuje budowę własnej elektrowni jądrowej, która ma pozwolić gospodarce osiągnąć zeroemisyjność. W tych planach Polskę wspiera m.in. Francja. Zdaniem wielu budowa reaktorów na terenie naszego kraju sprawi, że Polsce łatwiej będzie odejść od węgla jako podstawowego źródła energii.

Zobacz także: Korea, USA czy Francja – kto sprzeda Polakom atom?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker