EuropaGospodarka

Gospodarka strefy euro wzrosła o 1,3 proc. rocznie w pierwszym kwartale 2023 r.

Strefa euro unika recesji. Pytanie, na jak długo?

Gospodarka strefy euro wzrosła o 1,3 proc. rocznie w pierwszym kwartale 2023 roku. W ujęciu kwartał do kwartału wzrost wyniósł zaledwie 0,1 procent. Strefa euro jest coraz bliżej stagnacji. 

Gospodarka strefy euro blisko stagnacji, ale recesji udaje się uniknąć

Odczyty wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale nie są zbyt optymistyczne dla strefy euro. Owszem, w ujęciu rocznym wzrost wyniósł 1,3 proc., co w obliczu podwyższonych stóp procentowych i kryzysu energetycznego (głównie Niemcy i Włochy) może wydawać się niezłym wynikiem. Jednak patrząc na interwał kwartalny, zobaczymy wzrost zaledwie o 0,1 proc. Zatem według danych kwartalnych strefa euro już jest w stagnacji, natomiast w ujęciu rocznym zapewne znajdzie się w niej w następnych kwartałach.

W odczytach wzrostu PKB zaobserwowano duże rozbieżności. Wzrost w całej strefie euro wahał się od -2,7 proc. kw/kw w Irlandii do 1,6 proc. kw/kw w Portugalii. PKB Francji wzrósł o 0,2 proc. kwartalnie. Gospodarka Niemiec znalazła się w stagnacji. Wzrost PKB kw/kw wyniósł 0 proc., natomiast w ujęciu rocznym – skorygowanym z powodu jednego dodatkowego dnia roboczego w poprzednim roku – 0,2 proc. Warto zauważyć, że odczyty wzrostu w gospodarce strefy euro okazały się poniżej oczekiwań. Ekonomiści ankietowani przez Reutersa spodziewali się wzrostu kwartalnego o 0,2 proc.

Niemcy są na granicy recesji

Według prognoz ekonomistów Deutsche Banku Niemcy będą na granicy recesji w tym roku ze wzrostem rocznym na poziomie 0 procent. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oczekuje, że PKB Niemiec spadnie o 0,1 proc. rocznie, natomiast prognozy Komisji Europejskiej (KE) wskazują na nieznaczny wzrost o 0,2 proc. Bardziej optymistyczny jest Kiel Institute, który przewiduje wzrost PKB na poziomie 0,5 proc.

Ogólnie rzecz biorąc, prognozy wzrostu dla Niemiec i strefy euro poprawiły się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wzrost również był wyższy, niż spodziewano się jeszcze w IV kw. 2022 r., gdy wskazywano na recesję już w pierwszych trzech miesiącach br. Recesji udało się uniknąć, dzięki spadkom hurtowych cen energii, cieplejszej zimie i bodźcom fiskalnym w związku z kryzysem energetycznym.

Zobacz także: Eskalacja napięć na morzu: USA konfiskują irańską ropę, Iran odpowiada

EBC najpewniej podwyższy stopy procentowe o 25 pkt bazowych, ale rozważa silniejsze zaostrzenie

Dane dotyczące wzrostu PKB uważnie obserwuje EBC, który już 4 maja podejmie decyzję w zakresie polityki stóp procentowych. Inflacja ogólna w marcu wyniosła 6,9 proc., natomiast inflacja bazowa 5,7 proc. To oznacza, że do celu inflacyjnego 2 proc. została jeszcze dość daleka droga. Dlatego też decydenci polityki monetarnej w Europie najprawdopodobniej podwyższą stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Choć rozważane są również podwyżki o 50 punktów bazowych, mimo niedawnych turbulencji w sektorze bankowym i słabego wzrost w pierwszym kwartale.

PMI w strefie euro wyższy od oczekiwań! Motorem ożywienia są usługi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker