EuropaGospodarkaPolska

Aż 4 razy więcej gospodarstw domowych ma dostęp do szybkiego Internetu, dzięki UE!

Dzięki funduszom z Unii Europejskiej dostęp do szybkiego Internetu wśród polskich gospodarstw domowych wzrósł czterokrotnie. 

W dwóch ostatnich perspektywach finansowych tj. w latach 2007-2020 Polska otrzymała unijne dofinansowanie na budowę sieci szerokopasmowych w wysokości 8,013 mld PLN. Co istotne, środki te są bezzwrotne, a wraz z instrumentami pożyczkowymi BGK, unijne wsparcie sięga blisko 9 mld PLN. Jak czytamy w tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE):

Z tej sumy [blisko 9 mld PLN – red.] ok. 3,2 mld PLN pozyskano w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz PO Innowacyjna Gospodarka do 2015 r. (data zakończenia realizacji projektów z ówczesnej perspektywy finansowej). Kolejne, większe środki, zostały przekazane beneficjentom Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Mimo formalnego zakończenia perspektywy finansowej w 2020 r., projekty są nadal finalizowane – łączna kwota przeznaczona na działania, które jeszcze nie zostały zamknięte i rozliczone to 3,1 mld PLN.

Inwestycje w sieci szerokopasmowe z unijnych środków spowodowały, że odsetek gospodarstw domowych korzystających z szybkiego Internetu (prędkość powyżej 100 Mb/s) wzrósł z 12,4 proc. w 2013 r. do 69,2 proc. obecnie. Daje to wzrost aż o 56,8 p. proc.

Wraz z nabywaniem doświadczenia ewoluowała koncepcja rozdzielania środków – od programów regionalnych w latach 2007-2012 do centralnego programu POPC, jednak dzięki konsekwentnym działaniom w tym obszarze znacząco zmieniły się możliwości korzystania z internetu wśród polskich gospodarstw domowych. Obecnie nieco ponad połowa gospodarstw domowych ma dostęp do sieci światłowodowych, oferujących dostęp do internetu o najwyższej jakości. Jest to jeden z niewielu wskaźników opisujących cyfryzację kraju, plasujących Polskę powyżej średniej unijnej – wskazują ekonomiści PIE

Zobacz także: Elektryczny „wózek przyszłości” zwiększy wydajność w magazynie?

W nowym unijnym programie operacyjnym FERC (Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy) przewidziano 800 mln EUR, natomiast w KPO 1,2 mld EUR na rozwój cyfrowy w Polsce w obszarze Internetu. W tych programach zaplanowane są inwestycje zwiększające dostęp do szybkiego Internetu wśród gospodarstw domowych.

Zobacz także: Badanie: ChatGPT skuteczniejszy i bardziej empatyczny od lekarzy

Wynika to [inwestycje w rozwój Internetu red.] , z jednej strony, z ciągłej ewolucji potrzeb i technologii (w PO IG finansowane były projekty zapewniające przepływność na poziomie 2 Mbps, dziś uznawanym za zbyt niski dla wielu podstawowych usług cyfrowych), z drugiej, z trudności w zapewnieniu wysokiej jakości dostępu do stacjonarnego internetu w warunkach częstej w Polsce rozproszonej zabudowy – puentują ekonomiści PIE

Rewolucja cyfrowa: Do 2030 roku wszyscy na świecie mają mieć dostęp do internetu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker