Polska

Kościński na ECOFIN: Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w UE

Jedną z najłagodniejszych recesji w UE zanotowała Polska w ubiegłym roku – zwrócił uwagę minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, który uczestniczył we wtorkowej wideokonferencji Rady ECOFIN.

Kościński na ECOFIN: Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w UE

Jak poinformował resort, głównymi tematami posiedzenia Rady ECOFIN była Sytuacja gospodarcza, wdrażanie Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz budżet UE.

„W ubiegłym roku Polska zanotowała jedną z najłagodniejszych recesji w UE” – zwrócił uwagę minister Kościński, cytowany w informacji resortu. Jak dodał, spadek PKB wyniósł tylko 2,8 proc., a lepszy wynik osiągnęły jedynie Irlandia oraz Litwa. Komisja Europejska przewiduje, że w latach 2021-2022 PKB w Polsce zwiększy się odpowiednio o 3,1 proc. oraz o 5,1 proc. – przypomniano.

Zobacz także: Pandemia COVID-19 cofnęła rozwojowo Włochów o 25 lat. Nas o rok

Chcemy poprawić dostęp do usług zdrowotnych i ich jakość

Według informacji resortu podczas wtorkowego posiedzenia ECOFIN szef MF i MFiPR przedstawił zarys polskich priorytetów dotyczących m.in. prac nad krajowym planem odbudowy (KPO).

„W Polsce, dzięki KPO, chcemy poprawić dostęp do usług zdrowotnych i ich jakość, zwiększyć wykorzystanie technologii cyfrowych oraz poprawić jakość powietrza i obniżyć emisję CO2” – powiedział. Dodał, że mają temu mają służyć m.in. inwestycje zwiększające możliwości kształcenia medyków, rozszerzenie rozwiązań cyfrowych czy likwidacja białych plam w dostępie do internetu. Wskazał też na wprowadzenie e-usług w urzędach, ograniczenie emisji ze środków transportu oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Zobacz także: W Rzeszowie szczepią wszystkich na COVID-19 bez względu na wiek i bez rejestracji!

W trakcie wideokonferencji KE przedstawiła „stan wdrażania europejskiego instrumentu tymczasowego wsparcia w celu zmniejszenia zagrożeń związanych z bezrobociem w sytuacji nadzwyczajnej, jaka wystąpiła w związku z pandemią COVID-19 (tzw. instrument SURE)” oraz plany dotyczące strategii finansowania Planu Odbudowy dla Europy.

(PAP)

Dlaczego mieszkania w Polsce są zatłoczone, drogie i jest ich mało?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker