GospodarkaPolska

Szpunar z NBP: na koniec 2023 r. możliwa jest jednocyfrowa inflacja

Dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar na łamach PAP Biznes stwierdził, że na koniec 2023 r. możliwa jest jednocyfrowa inflacja CPI w Polsce. Taki scenariusz byłby zgodny z projekcjami NBP. 

Piotr Szpunar na łamach PAP Biznes stwierdził, że jednocyfrowa inflacja na koniec tego roku jest możliwym scenariuszem. Jednocześnie podkreślił, iż:

Napływające dane ze sfery realnej wskazują, że krajowa sytuacja makroekonomiczna rozwija się w dużym stopniu zgodnie z marcową projekcją NBP. Od cut off date projekcji (28 II – PAP) pojawiło się jednak kilka nowych informacji, przede wszystkim ograniczenie wydobycia ropy przez OPEC+ oraz punktowe, przynajmniej na razie, zawirowania w globalnym systemie finansowym.

Szpunar zauważył również, że gospodarka chińska na ten moment nie wykazuje nadmiernego popytu na surowce energetyczne. A to jest czynnik, który potencjalnie mógłby zaburzyć projekcję NBP dotyczącą inflacji.

Mimo wielu ryzyk i niepewności, jesteśmy póki co z ostatniej projekcji zadowoleni i uważamy, że dobrze odzwierciedla ona rzeczywistość ekonomiczną, niewiele zresztą różniąc się od projekcji listopadowej – stwierdził Szpunar

Obecne dane makroekonomiczne pokazują, że inflacja bazowa w I kw. jest nieco powyżej projekcji NBP, natomiast ogólna inflacja CPI jest poniżej. Ponadto spadek PKB w I kw. okazał się najprawdopodobniej nieco głębszy, niż oczekiwał NBP (-0,4 proc. r/r). Marcowa projekcja NBP wskazuje, że roczny wzrost PKB w Polsce wyniesie 0,9 proc. w 2023 r.

Najprawdopodobniej ścieżki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej będą nieco słabsze niż wcześniej przewidywaliśmy, konsumpcja ogółem również – dodaje dyrektor DABE NBP

Szpunar wskazuje, że impuls monetarny jest odczuwalny przez sferę realną gospodarki, co widać po głębokim spadku realnej sprzedaży detalicznej (-7,3 proc. r/r). Podkreśla jednak, że pewnym osłabieniem oddziaływania stóp procentowych są wakacje kredytowe. Aczkolwiek są one czynnikiem jednorazowym, który w coraz mniejszym stopniu wpływa na efektywne oprocentowanie kredytów.

Dobrym wskaźnikiem w tym względzie jest statystyka stóp procentowych NBP. Patrząc na oprocentowanie stanów kredytów mieszkaniowych w momentach, gdy wakacje były szczególnie intensywnie wykorzystywane, efektywne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych obniżało się, ponieważ płatności odsetkowe w relacji do stanów zadłużenia spadały. Aktualnie wskaźnik ten odbił, bo korzyść z wakacji kredytowych jest mniejsza, ponieważ zawiesić ratę można obecnie tylko raz na kwartał – wyjaśnia Szpunar

Zobacz także: Inflacja w Polsce mocno w dół! Czeka nas deflacja?

Dyrektor DABE NBP stwierdził, że jednocyfrowa inflacja na koniec roku jest możliwa, zważywszy na obecną sytuację makroekonomiczną. Taki scenariusz okazałby się zgodny z marcową projekcją NBP.

Na podstawie aktualnych, dostępnych obecnie informacji można przewidywać, że inflacja na koniec 2023 r. powinna być jednocyfrowa. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na efekt związany ze zmianą wag w koszyku inflacyjnym GUS, co będzie podbijać CPI pod koniec roku. Dotyczy to cen energii, a konkretnie opału – wskazuje Szpunar

Zatrudnienie w Polsce jest najwyższe w historii! Mamy lepszy wynik niż średnia UE

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker