Azja i Oceania

Dinar kuwejcki stał się jedną z najsilniejszych walut świata przez historię przemytu

Dinar kuwejcki jest oficjalnym środkiem płatniczym w Kuwejcie i jedną z najsilniejszych walut na świecie. Nazwa dinar pochodzi od rzymskiego denara. KWD dzieli się na 1000 fils, obecnie jeden dinar kuwejcki równa się 3,32 dolara amerykańskiego. 

Historia przemytu złota w Indiach

Do pierwszej połowy XX wieku rupia indyjska była używana jako oficjalna waluta a wschodnim Półwyspie Arabskim: w Kuwejcie, Bahrajnie, Katarze i emiratach Omanu. Była powszechnie używaną walutą również w Indiach. Rupia została powiązana z funtem brytyjskim po kursie 13 rupii = 1 funt.

Zobacz także: Iran chce stworzyć nowy szlak handlowy. Zmieni rozkład sił w regionie?

Gdy władzę sprawował brytyjski radża, rząd indyjski wielokrotnie podnosił problem przemytników złota w rejonie Zatoki Perskiej. Z uwagi na swoją rozrastającą się działalność ciągle rozbudowywali bazę operacyjną w Kuwejcie, Bahrajnie i Dubaju. Przemytnicy wywozili złoto na subkontynent indyjski i zwracali je w rupiach indyjskich. Waluta była wymieniana na cenniejsze waluty obce, którymi przemytnicy kupowali więcej złota. Jednak z czasem przemytnicy zaczęli działać na coraz szerszą skalę. W latach 50. XX wieku ilość przemycanego złota urosła do ogromnych rozmiarów, co nieuchronnie doprowadziło do poważnego uszczuplenia rezerw walutowych w Banku Rezerw Indii. Indie poniosły spore straty związane z operacjami przemytniczymi, których nie potrafiono ograniczyć. Dlatego w 1959 roku rząd Indii ustanowił równowartość rupii Zatoki Perskiej z rupią indyjską. Tym samym oficjalnie wprowadzono zamiennik rupii indyjskiej do obrotu poza granicami państwa.

Dinar kuwejcki jako następca rupii Zatoki Perskiej

Dinar kuwejcki wydano w 1961 roku, aby zastąpić wspólną walutę Zatoki Perskiej. Wówczas był równy jednemu funtowi szterlingowi. Rupia była wymieniana na 1 szylinga 6 pensów, skutkowało to przeliczeniem 13+1⁄3 w dinarze. Podczas agresji Iraku na Kuwejt w 1990 roku dinar iracki chwilowo zastąpił dinar kuwejcki. Agresorzy ukradli znaczną liczbę kuwejckich banknotów. Jednak po odzyskaniu niepodległości przez Kuwejt przywrócono dinara kuwejckiego oraz wprowadzono nowe banknoty.

Zobacz także: Naftowy potentat z problemami gospodarczymi. Kuwejt dopadła choroba holenderska

Obecnie jeden dinar kuwejcki jest równy rupii indyjskiej 249₹ lub 3,31 USD, co czyni go jedną z najmocniejszych walut świata. Stosuje się go powszechnie w transakcjach związanych z ropą na Bliskim Wschodzie. Ponadto w Kuwejcie praktycznie nie istnieją podatki, a PKB per capita jest wyższe niż w Szwajcarii czy USA. Państwo ma drugą co do wielkości giełdę w krajach arabskich. Kuwejt podjął również inicjatywę odejścia od przesadnego uzależniania gospodarki od ropy.

Gospodarki Zatoki Perskiej rosną w najszybszym tempie od lat

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker