Azja i Oceania

Dinar kuwejcki stał się jedną z najsilniejszych walut świata przez historię przemytu

Dinar kuwejcki jest oficjalnym środkiem płatniczym w Kuwejcie i jedną z najsilniejszych walut na świecie. Nazwa dinar pochodzi od rzymskiego denara. KWD dzieli się na 1000 fils, obecnie jeden dinar kuwejcki równa się 3,32 dolara amerykańskiego. 

Historia przemytu złota w Indiach

Do pierwszej połowy XX wieku rupia indyjska była używana jako oficjalna waluta a wschodnim Półwyspie Arabskim: w Kuwejcie, Bahrajnie, Katarze i emiratach Omanu. Była powszechnie używaną walutą również w Indiach. Rupia została powiązana z funtem brytyjskim po kursie 13 rupii = 1 funt.

Zobacz także: Iran chce stworzyć nowy szlak handlowy. Zmieni rozkład sił w regionie?

Gdy władzę sprawował brytyjski radża, rząd indyjski wielokrotnie podnosił problem przemytników złota w rejonie Zatoki Perskiej. Z uwagi na swoją rozrastającą się działalność ciągle rozbudowywali bazę operacyjną w Kuwejcie, Bahrajnie i Dubaju. Przemytnicy wywozili złoto na subkontynent indyjski i zwracali je w rupiach indyjskich. Waluta była wymieniana na cenniejsze waluty obce, którymi przemytnicy kupowali więcej złota. Jednak z czasem przemytnicy zaczęli działać na coraz szerszą skalę. W latach 50. XX wieku ilość przemycanego złota urosła do ogromnych rozmiarów, co nieuchronnie doprowadziło do poważnego uszczuplenia rezerw walutowych w Banku Rezerw Indii. Indie poniosły spore straty związane z operacjami przemytniczymi, których nie potrafiono ograniczyć. Dlatego w 1959 roku rząd Indii ustanowił równowartość rupii Zatoki Perskiej z rupią indyjską. Tym samym oficjalnie wprowadzono zamiennik rupii indyjskiej do obrotu poza granicami państwa.

Dinar kuwejcki jako następca rupii Zatoki Perskiej

Dinar kuwejcki wydano w 1961 roku, aby zastąpić wspólną walutę Zatoki Perskiej. Wówczas był równy jednemu funtowi szterlingowi. Rupia była wymieniana na 1 szylinga 6 pensów, skutkowało to przeliczeniem 13+1⁄3 w dinarze. Podczas agresji Iraku na Kuwejt w 1990 roku dinar iracki chwilowo zastąpił dinar kuwejcki. Agresorzy ukradli znaczną liczbę kuwejckich banknotów. Jednak po odzyskaniu niepodległości przez Kuwejt przywrócono dinara kuwejckiego oraz wprowadzono nowe banknoty.

Zobacz także: Naftowy potentat z problemami gospodarczymi. Kuwejt dopadła choroba holenderska

Obecnie jeden dinar kuwejcki jest równy rupii indyjskiej 249₹ lub 3,31 USD, co czyni go jedną z najmocniejszych walut świata. Stosuje się go powszechnie w transakcjach związanych z ropą na Bliskim Wschodzie. Ponadto w Kuwejcie praktycznie nie istnieją podatki, a PKB per capita jest wyższe niż w Szwajcarii czy USA. Państwo ma drugą co do wielkości giełdę w krajach arabskich. Kuwejt podjął również inicjatywę odejścia od przesadnego uzależniania gospodarki od ropy.

Gospodarki Zatoki Perskiej rosną w najszybszym tempie od lat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker