FinanseGospodarka

Według analityków srebro jest obecnie jedną z najlepszych okazji inwestycyjnych

Wydaje się, że w dobie kryptowalut inwestycje w surowce wydają się mniej atrakcyjne. Jednak Jeff Clark, analityk GoldSilver.com, przewiduje, że boom na srebro dopiero nadejdzie. Inwestycje w srebro mogą w przyszłości przynieść spory zysk. 

Inwestycje w srebro mało popularne

Clark wskazuje, że obecnie srebro jest jedną z najbardziej niedowartościowanych inwestycji.

Niezależnie od niemal każdej klasy aktywów, z którą je porównujesz, srebro oferuje obecnie inwestorom lepszą wartość niż prawie wszystko inne.

Zobacz także: KGHM wśród światowych liderów w produkcji srebra i miedzi

Srebro to również jedno z nielicznych aktywów, które jest wyceniane poniżej szczytu z 1980 roku. Wydaje się oczywiste, że aktywa powinny zyskać na wartości w ciągu 41-42 lat. Jednak, jak widać, nawet po uwzględnieniu inflacji cena srebra na obecnym poziomie nie wzrosła. Analityk wskazuje, że cena uncji srebra skorygowana o inflację powinna znajdować się obecnie na poziomie ok. 250 USD.

GoldSilver.com

Nawet jeśli porówna się srebro do artykułów spożywczych, wciąż pojawia się znaczny dysonans.

Goldsilver.com

Zobacz także: Konflikt rosyjsko-ukraiński może uderzyć w rynki światowe i logistykę

Srebro powróci do łask?

Dobre prognozy dotyczące srebra podziela Morgan Lekstrom, prezes i dyrektor generalny Silver Hammer Mining Corp. Jego zdaniem, chociaż akcja cenowa srebra w 2021 roku była rozczarowująca, metal szlachetny będzie miał wiele okazji, by zabłysnąć w 2022 roku, gdy ryzyko i zmienność powracają na rynek.

Lekstrom dodał, że trend ograniczania ryzyka można było już zaobserwować w kryptowalutach. Rynek cyfrowy stracił ponad 1 bilion dolarów w kapitalizacji rynkowej od czasu, gdy w listopadzie osiągnął szczyt 3 bilionów dolarów. Jego zdaniem zbliżająca się podwyżka stóp Rezerwy Federalnej oznacza, że ​​wyczerpuje się płynność.

Ludzie mieli dostęp do tanich pieniędzy przez bardzo długi czas, co zmieniło ich tolerancję na ryzyko. A kiedy zobaczyli, co dzieje się w kryptowalutach, zaczęli masowo inwestować na tym rynku, który wydawał się „łatwymi pieniędzmi”. Wówczas zapomnieli o srebrze i złocie, a konkretnie o srebrze, jednak wkrótce będzie można zaobserwować odwrócenie tego trendu.

bullionvault.com

Wydaje się również, że niewiele osób docenia znacznie srebra w przemyśle, w tym rosnącym od lat sektorze elektronicznym. Według ekspertów boom na srebro dopiero nadejdzie. Obecnie można zaobserwować  wzmożony popyt na monety bulionowe.

Jeff Clark wskazuje również, że tak niska wartość srebra jest wynikiem działań manipulacyjnych ze strony banków i innych instytucji finansowych. Dla porównania Indeks S&P 500 wzrósł ponad 31 razy od 1980 roku, Dow – 10 razy, ceny domów w USA – prawie pięciokrotnie. Pomimo tego srebro wciąż jest o 53% poniżej swojego maksimum z lat 80. XX wieku. Podsumowując, Clark wskazuje, że fakt, iż srebro jest najbardziej niedowartościowanym aktywem, nie będzie trwał wiecznie. Biorąc pod uwagę, że jest to metal monetarny, znaczenie jego utrzymania i jego potencjału wzrostowego jest ogromne.

Złoto, czy warto w nie teraz inwestować?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker